reklamı kapat

POPÜLER

Devasa yatırım desteği alan Çinli girişim, şimdi de sedan modeliyle işleri karıştıracak; Byton K-Byte ile tanışın

Çin’de gerçekletirilen özel bir etkinlikle tanıtılan Byton K-Byte, geleceğin sürücüz otomobil teknolojisine doğrudan hazırlamış yapıyı barındırıyor.

Oluşumunu tamamlama iddiasıyla, ortaya kendilerine has detaylara sahip olan elektrikli otomobiller çıkartan girişim niteliğindeki hemen her marka ister istemez Tesla ile doğrudan bir kıstasa tutuluyor. Özellikle Amerika ve Uzak Doğu merkezli olan bu ekipler bazen tamamen yeni isimlerden, bazense dev markalardan ayrılmış deneyimli kişilerin bir araya gelmesiyle hayata geçiriliyor. İşte böylesine karmaşık bir sürecin içerisinden, Ocak 2018 itibarıyla tanıtımını gerçekleştirdiği SUV konseptiyle doğan Çin merkezli Byton, özellikle tasarım be teknolojisiyle büyük bir beğeni kazandı. 2019 itibarıyla hayata geçirmek istediği bu modelinde 525 kilometrelik menzil değeri sunacağını da o dönem açıklayan şirket, seri üretime geçme konusundaki en büyük sorununu da geçtiğimiz günlerde elde ettiği 500 milyon dolarlık bir yatırımla elde etti. Kendisi için böylesine önemli bir gelişmeyle hareketlenen marka, bu kez karşımıza K-Byte adını verdiği ve yine dikkatleri üzerine çekecek bir konsepti çıkarttı. Teknik detaylarıyla ilgili herhangi bir detayı paylaşılmayan sedan otomobilin yollara çıkışı içinse 2021 işaret ediliyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İsimler de şekillendi

Şanghay’da düzenlenen özel bir etkinlikte sahne çıkan Byton K-Byte, özellikle otonom sürüş felsefesi üzerine tasarlanmış bir otomobil olarak lanse edildi. Ön kapılara yakın konumlandırılan lidar sistemiyle de bunun mesajını fazlasıyla veren modelin pek çok yerinde entegre sensör teknolojisi kullanılıyor. Buna ek olarak tavan bölümünde de LiBow adı verilen bir sistemi barındıran araçta, tüm sensörlerin bir araya gelmesiyle gerçek bir panoramik görüntü elde edilmesi amaçlanmakta. Tamamen sürücüsüz teknolojinin bir adım öncesi olarak kabul edilen dördüncü seviye baz alınarak kullanılan bu donanımlar, markanın Aurora ile yaptığı anlaşma ile 2020 itibarıyla pratiğe dökülecek. K-Byte’ın tanıtımıyla birlikte bundan sonra kullanıcılarla buluşturacağı tüm modellerde “Byte” adının yer alacağını da duyuran şirket, yıl başında tanıttığı SUV konseptine de M-Byte adını verecek.