reklamı kapat

POPÜLER

Apple kripto para madenciliği

Apple’dan kripto para madencilerini kızdıracak yasak

Apple, geliştiriciler için hazırladığı uygulama rehberinde kripto para madenciliği için bir güncelleme paylaştı. Yeni güncelleme madencileri hayli mutsuz edecek cinsten.

Kripto para madenciliği eskisi kadar göz önünde olmasa da, kullanıcılar sanal para birimi çıkarmaya devam ediyor. Apple’ın iOS ve macOS işletim sistemleri için sunduğu uygulama mağazalarında da madencilik yapmayı mümkün kılan uygulamalar yer alıyor. Ancak firmanın yeni geliştirici rehberinde eklenen kurallar madenciliği platformdan atıyor. Kripto para madenciliği için yazılmış yeni bir maddeye sahip olan geliştirici rehberi iOS, macOS, watchOS ve tvOS uygulamalarını kapsıyor. Yani iPhone, iPad, MacBook kullanıcıları madencilik sevdasına bu platformlarda veda ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Geliştiriciler nasıl madencilik yapıyor?

Uygulamalarla madencilik örnekleri arasında en sık görülen örneklerden biri geliştiricilerin premium özellikler için kullanıcıların cihazlarının gücünü sömürmesi. Mart ayında Mac App Store’dan kaldırılan Calendar 2 uygulaması buna bir örnek olarak verilebilir. O dönem iPhone üreticisi henüz uygulama geliştiriciler için hazırladığı rehberde bu konuya ilişkin bir güncelleme yayınlamamıştı ancak uygulama mağazadan kaldırıldı. Söz konusu uygulama bazı premium özellikler karşılığında kullanıcıların cihazlarını madencilik için kullanıyordu. Calendar 2’nin App Store’dan kaldırılma sebebi olaraksa “Uygulamaların pili hızla tüketmemesi, fazla ısıya sebep olmaması, cihazın kaynaklarını gereksiz yere tüketmemesi gerekiyor.” maddesi gösterilmiş. Ancak bu adım firmanın sanal para madenciliğine karşı attığı ilk adım olarak kabul ediliyor.

Yeni maddede 5 ana kural yer alıyor. iPhone üreticisi sadece organizasyonlara kayıtlı geliştiricilerin sanal cüzdanlarına izin vereceğini kaydediyor. Kullanıcıları dolandırılmaktan korumak için konulmuş bu madde güven sağlıyor. Kripto para madenciliği için izin verilecek uygulamalarınsa cihazın dışında madencilik yapabileceği söyleniyor. Bulut tabanlı bir sistemle yani. Cihazı kullanarak madencilik yapan uygulamalara izin verilmiyor. Kullanıcıların sanal para alışverişi ve ödemesi yapmasını mümkün kılan uygulamaların da platformda yer alabilmesi için uygulamanın bu alışverişi kendi içinde halletmesi gerekiyor. Bitcoin de başta olmak üzere sanal para alışverişlerinde tamamen kanuna uygun hareket eden uygulamalara yine izin var. Firma, başka uygulamalar indirerek sanal para kazanma gibi işlevler sunan uygulamalara ise kesinlikle izin vermeyeceğini açıkladı.