reklamı kapat

POPÜLER

Apple

Apple, tüm teknoloji şirketlerini kıskandıracak rekora koşuyor

Teknoloji şirketleri arasındaki “dünyanın en değerli şirketi” yarışı hızla devam ediyor. Apple ise bu yarışta rekora doğru adeta koşuyor.

Teknoloji devleri arasındaki “dünyanın en değerli şirketi” yarışında Apple’ın üstünlüğü rekora doğru gidiyor. 1 trilyon dolar değerindeki ilk Amerikan şirketi olma yarışında hatırlarsanız geçtiğimiz günlerde Microsoft’un Google’ı dördüncü sıraya iterek 3. sıraya yükseldiğinden bahsetmiştik. Ancak ne Google, ne Microsoft, ne de Amazon, Apple’a yetişebilecek gibi görünmüyor. 2018’i yarıladığımız şu günlerde iPhone üreticisinin değeri 950 milyar dolara ulaşmış durumda. İkinci sıradaki Amazon, 819 milyar dolar ile onu takip ederken Microsoft ve Google (Alphabet) 780 milyar dolarla beraberlikte. Facebook ise 545 milyar dolarla yarışın bir hayli gerisinde.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

1 trilyonluk şirket olma yolunda

iPhone üreticisinin hisseleri ise geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 32 artmış durumda. Ancak rakipleri de azımsanmayacak büyümeler yaşıyor. Örneğin Amazon yüzde 75 oranında büyüme kaydederken Microsoft da yüzde 46 büyüme elde etmiş durumda. Ancak ne yazık ki bu büyümeler iki şirketi de yarışta öne geçirebilmiş değil. Gerçi Microsoft’un Google’a karşı verdiği mücadelede başarılı bir portre çizdiği söylenebilir.

iPhone üreticisi ise her ne kadar iPhone X’un yüksek fiyatı ya da “pek satmadığı” yönünde eleştirilere maruz kalsa da işler firma için iyi gidiyor. Üstelik tablet satışlarının genel olarak düşüşüne rağmen. iPhone satışları yüzde 14,4 büyüyerek firmanın geçtiğimiz çeyreğine 38 milyar dolar olarak yansıyor. Firmanın sunduğu Apple Music, Apple Pay, App Store, iCloud gibi servisler ise yüzde 30,5 gibi iddialı bir büyüme kaydetmiş durumda. Firmanın mahremiyet ihlali konusundaki adımları da kullanıcılardan pozitif dönüşler almıştı. 1 trilyonluk şirket yarışında artık birinciliği göğüslemesine çok az kalmış olan firmanın 2018 bitmeden bu hedefine ulaşması bekleniyor.