reklamı kapat

POPÜLER

kripto para madenciliği

Kripto para madencilerinin 2017’de satın aldığı ekran kartı sayısı dudak uçuklatıyor

Kripto para madencilerinin ekran kartı sektöründe ciddi bir stok sıkıntısı yarattığından bahsetmiştik. 2017’de kaç tane ekran kartı satıldı dersiniz?

Kripto para madenciliği yüzünden ekran kartı piyasasının yaşadığı sıkıntı uzun zamandır teknoloji gündemini meşgul ediyor. Oyuncular alacak ekran kartı bulamazken, yüksek talep de fiyatların çok yükselmesine sebep olmuş, oyuncular da isyan etmişti. AMD daha fazla ekran kartı üreterek sorunu çözmeyi hedeflerken NVIDIA da madencilik için satılan ekran kartlarına sınırlama getirilmesi gerektiğini belirtmişti. Jon Peddie Research tarafından yapılan açıklama 2017’yi vuran madencilik merakının ekran kartı pazarına etkisini ortaya seriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kripto para madenciliği ekran kartı satışlarını artırdı

Yapılan araştırmaya göre 2017 yılında madenciler tarafından 3 milyonun üzerinde ekran kartı satın alınmış. Bu alışverişin toplam değerininse 776 milyon dolar olduğu kaydediliyor. 2017’deki bu sanal para çılgınlığının kazanan ismiyse AMD olmuş. Şirket pazar payını geçtiğimiz yıl yüzde 8,1 oranında büyütmeyi başarmış. Ekran kartı pazarında bir süredir dolaşan madenciliğe özel ekran kartlarına ilişkin dedikodular ise devam ediyor. Ancak pazarda madencilerin oluşturduğu ekran kartı ihtiyacında bir düşüş olduğu da belirtiliyor. Madencilerin tüm kartları silip süpürdüğü düşünülünce şimdilik yeni nesil kartlara ihtiyaç duymamaları elbette normal. Ancak bu durumun önümüzdeki iki yıl ekran kartı pazarına nasıl yansıyacağı merak konusu. Jon Peddie Research tarafından yayınlanan araştırmanın tamamını buradan okuyabilirsiniz.