reklamı kapat

POPÜLER

nvidia

Bitcoin ve kripto para madenciliği ekran kartı pazarını vurdu; PC oyuncuları isyanda

Bitcoin, Ethereum, Ripple, Litecoin ve diğer tüm popüler kripto para çeşitleri “madencileri” uyandırmış durumda. Bu madencilik sevdası ise en çok PC oyuncularına zarar veriyor.

Bitcoin her ne kadar eski etkileyici günlerinde olmasa da bir anda sesini her yere duyuran bu kripto para birimi sayesinde tüm gözler sanal para pazarına çevrilmiş durumda. Madencilikle para çıkarabileceğini keşfeden kullanıcıların akınına uğrayan bu pazarda pek çok umut vadeden sanal para birimi yer alıyor. Örneğin daha birkaç ay öncesine kadar 600 dolar seviyesinde olan ethereum şimdidlerde 1.000 doların altına neredeyse hiç düşmüyor. Ripple da ucuz oluşuyla bir başka göze batan alternatif. Monero ise madencilerin adeta baş tacı. Sık sık internet sitelerinde ziyaretçilerin bilgisayarından monero madenciliği yapan kullanıcılara ilişkin haberler çıkıyor. Madencilik her ne kadar ilgi çekici görünse de çok büyük bir başka pazarı adeta baltalıyor. PC oyuncuları isyan bayrağı açmış durumda çünkü piyasada ekran kartı sıkıntısı yaşanıyor. Tabii bu da fiyatlara yansıyor.

PC oyuncuları ekran kartı bulamıyor

Her ne kadar geçtiğimiz günlerde NVIDIA konuyla ilgili bir açıklamada bulunsa da ne yazık ki ticaret açıklamadaki gibi işlemiyor. NVIDIA şirket sözcüsü ekran kartlarında toplu satışın sınırlanması gerektiğine değinmişti. Ancak kazın ayağı öyle değil. 380 dolar civarında gezinen GTX 1070 modeli örneğin. Kısıtlı ürün sayısı sebebiyle ekran kartının fiyatı 700 dolara kadar çıkabiliyor. Hem ürün yetersizliği hem de fiyatlardaki bu fahiş artış PC oyuncularının donanım toplamasını çok daha zor hale getiriyor. Özellikle 1070, 1060 gibi orta segment, nispeten daha uygun fiyatlı kartlarda yaşanan bu sıkıntı en çok oyuncuları vuruyor. Bu durumda üreticilerin ihtiyaca yönelik üretimlerini yeniden gözden geçirmesi gerekiyor.