reklamı kapat

POPÜLER

Fujifilm X-A5

Önemli geliştirmelerle gelen yeni Fujifilm X-A5 ve tüm özellikleri [Video]

Aynasız fotoğraf makinesi pazarında 2017’yi çok iyi kapatan Fujifilm, 2018’e de başlangıcı yaptı. Şirket dakikalar önce yeni aynasız fotoğraf makinesi X-A5 ve FUJINON XC15-45mm F3.5-5.6 OIS PZ lens modelini tanıttı.

Fujifilm‘in bütçe dostu aynasız fotoğraf makinesi X-A3 üzerine gelen X-A5, yerini aldığı modelin tüm eksiklerini kapatıyor. Şirketin açıklamasına göre X-A3′ göre 1.5 kat daha hızlı çalışan X-A5, otomatik netleme konusunda da ciddi bir artış getiriyor. Sensör tabanlı ve sahne algılamalı AF sistemiyle iki kat daha hızlı netleme gerçekleştirebilen model, obje takibi konusunda ciddi iyileştirmeler alıyor. 24 megapiksel çözünürlükte APS-C (X-Trans değil standart Bayer) sensör üzerine kurulan fotoğraf makinesi, 4K çözünürlükte 5 dakika video çekebiliyor olmasıyla dikkatleri üzerine çekebiliyor. Birçok çekim için yeterli görünen 5 dakika, çözünürlükte Full HD’ye çekildiği zaman 14 dakikaya, 720P’ye çekildiği zaman ise 27 dakikaya çıkıyor.

Fujifilm X-A5
Fujifilm X-A5
Fujifilm X-A5
Fujifilm X-A5
Fujifilm X-A5
Fujifilm X-A5
Fujifilm X-A5

4K çözünürlükte saniyede 15 kare çekebilen model, bu açıdan biraz üzüyor ancak Full HD’de saniyede 60 kare hazır bulunuyor. Fotoğraf tarafında ise saniyede 6 kare seri çekim yapabilen aynasız fotoğraf makinesi, Bluetooth üzerinden akıllı telefonlara bağlantı kurabiliyor.

Fujifilm X-A5
Fujifilm X-A5
Fujifilm X-A5

Fujifilm X-A5 ve FUJINON XC15-45mm F3.5-5.6 OIS PZ

Öne doğru katlanan hareketli ekranıyla vLog çekimleri için uygun görünen lensleri değiştirilebilir aynasız fotoğraf makinesi Fujifilm X-A5, tek pille 450 fotoğrafın altında kalkabiliyor. Bünyesine mikrofon çıkış yerleştirilen model, şirketin retro tasarım çizgisini bozmadan devam ettiriyor. Üç farklı renk seçeneğiyle elde edilebilen model yanında FUJINON XC15-45mm F3.5-5.6 OIS PZ lens de tanıtılıyor. X-Sistem fotoğraf makinelerine uyumlu olan lens, oldukça ufak ve sadece 135 gram ağırlığa sahip. Fujifilm tarafından “en hafif ve en küçük zoom lens” olarak tanıtılan XC15-45mm, siyah ile gümüş olmak üzere iki farklı renk seçeneğine sahip. Gündelik kullanıma uygun olan lens, ufak boyutlarına rağmen optik görüntü sabitleme yapabiliyor.

Şirketin yeni ürünlerinde X-A5 600 dolar, lens ise 300 dolar yurt dışı fiyatına sahip. Modellerin Türkiye’de bu fiyatların direkt kur çarpımıyla satılacağını belirtmekte fayda var.