reklamı kapat

POPÜLER

bitcoin

Hangi siteler kripto para dolandırıcılığı yapıyor?

Kripto paraya olan ilginin artmasıyla beraber bu alana yatırım yapmak isteyen amatörleri de yeni bir tehlike bekliyor. Kripto para dolandırıcılığı tehlikesine karşı Ethereum Scam Database kullanıcıları korumayı amaçlıyor.

Şu an ciddi bir düşüş trendine giren kripto para piyasası daha fazla amatör yatırımcıyı kendine çekmeye devam ediyor. Çünkü bu düşüş pek çok kullanıcı tarafından “alım fırsatı” olarak yorumlanıyor. Hal böyle olumca kripto para cüzdanı arayışına giren, bitcoin madenciliği yapmak isteyen ya da bir şekilde kripto para alım satım işine dahil olmayı düşünenlerin sayısı da her gün artıyor. Bu giderek yükselen ilgi ışığında “yeni çağın yeni tehlikesi” kripto para dolandırıcılığı da katlanarak artıyor. Hangi internet sitesine güveneceğini bilemeyen kullanıcılar çoğu zaman bu sanal para piyasasına gözü kapalı atlıyor. Bunu önlemek için kurulan Ethereum Scam Database (EtherscamDB) de kullanıcıları korumayı amaçlıyor.

Kripto para dolandırıcılığı için çözüm

Geçtiğimiz yıl açılan EtherscamDB, topluluk tarafından yapılan ihbarlarla veri havuzunu büyütmüş durumda. Bugüne kadar toplam 2.633 potansiyel dolandırıcı kaydı giren sitede hangilerinin hala aktif olduğu da görülüyor. Pek çok dolandırıcı sitesi kapatılsa da şu an hali hazırda 167 aktif güvenilir olmayan site yer alıyor. Özellikle bu alanda yeni yatırım yapan, kripto para cüzdanı arayışındaki ya da bitcoin madenciliği başta olmak üzere madencilik merakındaki kullanıcılar buradan yatırımlarını saklayacakları siteyi kontrol edebilir.

Kripto para alım satım işi pek çok kişiyi cezbediyor ancak bu alanda yatırım yapmadan önce sistemi anlamakta ve yatırım yapılan sanal paranın sunduğu çözümleri araştırmakta fayda var. Ne yazık ki pek çok kullanıcı bu adımı atlayarak trendlere göre hareket ediyor. EtherscamDB sitesine buradan ulaşabilirsiniz.