reklamı kapat

POPÜLER

kripto para

Kripto para piyasasındaki korkutucu düşüşün sebebi ne?

Hemen herkesin dikkatini çeken kripto para piyasası düşüş trendini sürdürüyor. Bugün 10 ana para biriminde oluşan ciddi düşüş ise durumun sebebini sorgulatıyor.

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz ay bitcoin ciddi bir düşüş yaşamış ancak diğer altcoin’ler yükselmeye devam etmişti. Kripto para piyasası bu kez ise hemen her para biriminde dikkat çekici bir düşüş yaşıyor. Bitcoin yüzde 11,3’lük bir düşüş yaşarken ethereum’da bu oran yüzde 11, ripple‘da ise yüzde 15,8 civarında seyrediyor. Ethereum’un ay başında 1.000 doları geçtiğini ve yeni bir zirve değere ulaştığını da hatırlatalım. Haliyle sanal para piyasasından alışveriş yapan kullanıcıları da bir panik sarmış durumda. Neo, litecoin, IOTA gibi diğer altcoinleri de ciddi şekilde etkileyen düşüşün arkasında ise tek bir sebep yatmıyor olabilir. Peki kripto paralar neden değer kaybediyor?

Güney Kore etkisi

Güney Kore’nin sanal para piyasasına olan yaklaşımı bir netlik kazanmadığı için bu durum piyasayı olumsuz yönde etkiliyor. Bitcoin ve diğer sanal para birimleriyle alım satım yapma işlemini engellemekle engellememek konusunda bir türlü karar veremeyen Güney Kore, bu ay yaşadığımız büyük düşüşün arkasındaki nedenlerden biri olarak gösteriliyor. Asya ülkelerinde yapılacak regülasyonların belirsizliği de yine düşüş trendini tetikleyenlerden.

Ancak bir de istatistiki olarak gözlemlenen düşüşler söz konusu. Sanal para birimlerinin ocak ayı ortasında bir düşüş yaşadığı biliniyor. Ocak 2017’de gözlemlenen düşüşte tüm sanal para piyasasının market hacmi 21,9 milyar dolardan 14,4 milyar dolara kadar gerilemişti. Ocak 2016’da ise benzer bir düşüş 7,5 milyar dolardan 6 milyar dolara varan bir kayıpla gözlemlenmişti.

Şimdilik düşüş trendi devam eden piyasanın ne zaman düzeleceğini ise kestirmek zor. Ancak önümüzdeki aylarda piyasanın yeniden yükselişe geçmesi beklentiler arasında. Sanal paraların anlık fiyatları ve yükseliş/düşüş oranlarını buradan takip edebilirsiniz.