reklamı kapat

POPÜLER

bitcoin kripto cüzdan

Google reklamları ile büyük kripto cüzdan dolandırıcılığı yapılmış

Google reklamları ile büyük kripto cüzdan dolandırıcılığı yapıldığı ortaya çıktı. Dolandırıcılar her yolu denemeyi sürdürüyor.

Güvenli konusunda öne çıkan Check Point Research araştırmacıları, yine bir dolandırıcılık faaliyetini ortaya çıkardı. Buna göre dolandırıcılar, popüler kripto cüzdan sitelerini taklit eden siteler hazırladığı ve bunları Google reklamı olarak verdi.

Biliyorsunuz Google’ın arama sonuçlarında reklam verilenler en üstte çıkıyor. Durum böyle olunca da kişiler ilk olarak bu reklamlara giriş yapmayı tercih edebiliyor. Dolandırıcılar kişileri tam da bu noktada avlıyor.

Burada örneğin orijinali bağlantısı “phantom.app” olan servis, “phantonn.app” isimli sadece tek bir harfi farklı olan sahte bağlantı (Örnek aşağıda) ile kandırılıyor ve böylece farkında olmadan girilen bilgiler ile kişilerin kripto paraları ele geçiriliyor. Bu şekilde tam 500 bin dolarlık vurgunun yapıldığı araştırma sonucunda ortaya çıkarılmış durumda.

Kripto para sahiplerinin bu duruma çok dikkat etmesi gerekiyor. Süreçte başka dolandırıcılık faaliyetleri de bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kripto cüzdan konusunda dikkatli olunması gerekiyor

Bu arada kripto para dünyasında başka dolandırıcılık faaliyetleri de oluyor. Örneğin Birgün’de yer alan habere göre Netflix’in ünlü dizisi Squid Game’den ilham alınarak yaratılan Squid Game kripto parasında büyük bir vurgun yaşandı.

Yaratıcıları $SQUID isimli kripto parasıyla, oluşturulacak platformda Squid Game oyunlarının online olarak oynanacağını bildirmişti. Açıklanan projeye göre yarışmalarda toplanan paranın yüzde 90’ını kazanan, kalanını ise geliştiriciler alacaktı.

Netflix ile alakası olmayan kripto para biriminin değeri kısa süre önce 37 dolardan tam 2.861 dolara fırladı ve ardından 5 dakika içerisinde 0.0008 dolara geriledi. Bu esnada projenin sitesi ve sosyal medya hesapları kapandı. Alım-satım imkânsız hale geldi. Söylendiği kadarıyla bu vurgunda $SQUID’in yaratıcıları en az 3 milyon dolar kazandı ve ortadan kayboldu.

İlginizi Çekebilir

Geleceğin robotlarını dans ederken izleyin