reklamı kapat

POPÜLER

NVIDIA

NVIDIA’dan yaşanan “ekran kartı” sıkıntısı için umut veren açıklama

Dünyanın en büyük ekran kartı üreticisi konumunda bulunan NVIDIA, kısa süre önce sektörde yaşanan “ekran kartı bulma” sıkıntısı için bir açıklama yaptı. Görünüşe bakılırsa şirketin kendisi de gelinen durumdan çok hoşnut değil.

Dijital para birimi bitcoin‘in hızlı yükselişi sonrasında biliyorsunuz milyonlarca insanı bu alana ilgi duymaya başladı. Kendi evlerinde kripto para üretmek yani madencilik yapmak için sistemler kuran insanlar, piyasada ekran kartı bırakmadı. Özellikle CPU değil GPU ile üretilen para birimleri için piyasada NVIDIA ekran kartı bulmak zorlaştı. 2017’nin sonunda başlayan bu durum ikinci el piyasasını da olumsuz etkiledi ve fiyatlar yükseldi. Yani ekran kartları oyundan çok madencilik için “toplu olarak” satılmaya başlandı. İşte bunu konuda konuşan şirket sözcüsü Boris Böhles, önceliklerinin her zaman oyuncular olduğunu belirtti. Bu yüzden şirket, birlikte çalıştığı satış kanallarından oyuncuların ihtiyaçlarını her zaman olduğu gibi gidermeleri için yeni düzenlemeler (En başta toplu satışı sınırlandırma) yapmasını istedi. Özetle oyuncuların istedikleri zaman istedikleri modeli bulabilmesi için durumu düzeltmek isteyen şirket, çok yüksek satışa rağmen odağın kaymasını iyi bulmamış görünüyor.

Durum sadece NVIDIA ile sınırlı değil

Madencilik sistemleri kuran firmalar ya da bireyler nedeniyle AMD’nin Radeon serisi ekran kartlarını bulmak da oldukça zorlamış durumda. Talep çok olunca fiyatlarının ciddi oradan arttığı kartlar, şu an değerlerinden daha pahalıya satılıyor ve bu da “gerçek” oyuncular için 6-7 aydır ciddi sıkıntılar çıkartıyor. Bakalım şirketin bu düzenleme adımı gelecekte gerçekten sonuç verecek mi?