reklamı kapat

POPÜLER

bitcoin

Bitcoin’in ilginç bir bilinmeyen faydası ortaya çıktı

Son dönemde büyük bir düşüş içerisine giren sanal para birimi bitcoin, son iki gündür yine yükselişte bulunuyor. Ancak popüler para birimi bu sefer çok daha farklı bir haberle karşımızda bulunuyor.

Bitcoin üretimi için biliyorsunuz gerçekten çok güçlü bilgisayar sistemlerine ihtiyaç duyuluyor. Bazı kullanıcılar sırf daha fazla işlem gücü için onlarca farklı ekran kartı ile işlemciyi bir araya getiriyor. Bu oluşturulan sistemler sürekli olarak yüzde 100 güçte çalıştığı için de çok yüksek oranda ısı üretiyor. Isı sorunun çözmek için dağların tepesine dijital para madeni kuran şirketler bulunurken, ısıyı lehine çevirenler de bulunuyor. İşte bunlardan bir tanesi olan Bruce Hardy, bitcoin çıkarmak için kurduğu sisteminin verdiği ısıyı gıda üretmek için de kullanıyor. Bunun için eski bir otomobil müzesini kullanan Hardy, sürekli çalışan madencilik sistemi sayesinde ortamı ısıtıyor, bu ısıyla da müze içerisinde marul gibi sebzeler yetiştirebiliyor. Yani iki taraflı kazanç elde eden akıllı girişimci, daha önce hiç görmediğimiz bir yol bulmuş görünüyor.

Bilmeyenler için Bitcoin

Bitcoin 2008 yılında Satoshi Nakamoto (Kim olduğu halen kesin değil) tarafından deneysel olarak başlatılmış, herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş ile ilişiği olmayan, ancak ülkelerin para birimleriyle alınıp satılabilen, herhangi bir üçüncü parti hizmetine aracı kurumuna gerek kalmadan transferi yapılabilen bir tür dijital para birimi olarak geçiyor.