reklamı kapat

POPÜLER

kripto para bitcoin amazon

Bitcoin için yeni rekor geldi, Mastercard hamlesi dikkat çekti

Tesla hamlesiyle çok ciddi yükselişe geçen popüler kripto para birimi bitcoin, iki önemli konuda daha gündemde yer alıyor.

Elon Musk’ın CEO’su olduğu elektrikli otomobil firması Tesla, geçtiğimiz hafta büyük bir sürpriz yaptı ve tam 1,5 milyar dolar değerinde bitcoin satın aldı. Bu haber ile beraber çok ciddi bir değer artış görmeye başlayan para birimi, en son baktığımızda 44 bin dolar seviyesindeydi. Şimdi ise yüzde 6’lık değer artışı ile para birimi 48.745 dolara çıktı ve yeni bir rekor kırdı. Şu an 1 bitcoin’in TL karşılığı tam 336 bin TL seviyesinde yer alıyor ve bu da kesinlikle nefes kesiyor. Çok ama çok yakında 50 bin dolara geçerek rekor tazeleyecek gibi görünen para birimi için önemli bir gelişme daha var. Onun da arkasında Mastercard yer alıyor. Yapılan açıklamaya göre Mastercard 2021’in sonlarından kripto para birimlerini desteklemeye başlayacak. Burada bitcoin dışındaki kripto paralara da aktif olarak destek verilecek. Ancak burada doğal olarak tüm kripto para birimleri sürece dahil edilmeyecek. Çünkü şu an sadece eğlence olsun diye açılmış paralar da yer alıyor ve bunları büyük kurumlar sürpriz olmayacağı üzere ciddiye almıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bilmeyenler için bitcoin nedir?

Bitcoin 2008 yılında Satoshi Nakamoto (Kim olduğu halen tam olarak net değil) tarafından deneysel olarak başlatılmış, herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş ile ilişiği olmayan, ancak ülkelerin para birimleriyle alınıp satılabilen, herhangi bir üçüncü parti hizmetine aracı kurumuna gerek kalmadan transferi yapılabilen bir tür dijital para birimi olarak geçiyor.

İlginizi Çekebilir

Geleceğin robotlarını dans ederken izleyin