reklamı kapat

POPÜLER

Bitcoin kripto paralar

Bitcoin 50 bin dolarlık rekorunu sağlamlaştırdı; 51 bin dolar kapıda

Tesla hamlesiyle çok ciddi yükselişe geçen popüler kripto para birimi bitcoin için beklenen rekor dün gelmişti. Bugün konum sağlamlaştı.

Bitcoin Tesla’nın alımı ve ardından gelen Twitter CEO’su ile şarkıcı Jay-Z tarafından kurulan fon sayesinde oluşan ivmeyle beraber dün 50 bin doları geçmişti. Ancak dün  50 bin 341 dolar seviye kadar bir anlık sıçrama olmasına rağmen 1 bitcoin günü 49 bin dolar seviyesinde kapatmıştı. Bugün ise artık rekor sağlam olarak (Şimdilik) oturdu ve 50 bin 700 dolara kadar çıkış yaptı. Bu hızla günü 51 bin dolardan kapatması beklenen dijital para birimi, şu an 350 bin TL gibi uçuk bir karşılığa sahip. Bitcoin’in değeri sön dönemde Mastercard hamlesiyle de yükseliyor. Mastercard, yapılan resmi açıklamaya göre 2021’in sonlarında kripto para birimlerini desteklemeye başlayacak. Burada bitcoin dışındaki kripto paralara da aktif olarak destek verilecek. Ancak burada doğal olarak tüm kripto para birimleri sürece dahil edilmeyecek. Çünkü hep söylediğimiz gibi şu an sadece eğlence olsun diye açılmış paralar da yer alıyor ve bunları büyük kurumlar ciddiye almıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bilmeyenler için bitcoin nedir?

Bitcoin 2008 yılında Satoshi Nakamoto (Kim olduğu halen tam olarak net değil) tarafından deneysel olarak başlatılmış, herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş ile ilişiği olmayan, ancak ülkelerin para birimleriyle alınıp satılabilen, herhangi bir üçüncü parti hizmetine aracı kurumuna gerek kalmadan transferi yapılabilen bir tür dijital para birimi olarak geçiyor.

İlginizi Çekebilir

Geleceğin robotlarını dans ederken izleyin