reklamı kapat

POPÜLER

Bitcoin kripto paralar

Uçuş sürüyor; bitcoin yine yeniden rekor tazeledi

Tesla hamlesiyle çok ciddi yükselişe geçen popüler kripto para birimi bitcoin için yeni bir rekor daha geldi. Para birimi uçuyor;

Bitcoin, Tesla’nın alımı ve ardından gelen Twitter CEO’su ile şarkıcı Jay-Z tarafından kurulan fon sayesinde oluşan ivmeyle beraber dün 51 bin doları geçmişti. Bugün ise ulaşılan 52 bin 533 dolarlık üst limit ile tüm zamanların rekoru geldi. Değeri sürekli olarak değişen, haberi yazdığımız an itibarıyla 51 bin 600 dolar seviyesinde gezen para birimi, dikkat çekmeye devam ediyor. Günü 53 bin dolardan kapatması beklenen dijital para birimi, sürekli olarak artan 362 bin TL gibi uçuk bir karşılığa sahip. Bitcoin’in değeri daha önce de söylediğimi gibi sön dönemde Mastercard hamlesiyle de yükseliyor. Mastercard, yapılan resmi açıklamaya göre 2021’in sonlarında kripto para birimlerini desteklemeye başlayacak. Burada bitcoin dışındaki kripto paralara da aktif olarak destek verilecek. Ancak burada doğal olarak tüm kripto para birimleri sürece dahil edilmeyecek. Sadece eğlence olsun diye açılmış paralar sürecin dışında bırakılıyor. Bu da mantıklı görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bilmeyenler için bitcoin nedir?

Bitcoin 2008 yılında Satoshi Nakamoto (Kim olduğu halen tam olarak net değil) tarafından deneysel olarak başlatılmış, herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş ile ilişiği olmayan, ancak ülkelerin para birimleriyle alınıp satılabilen, herhangi bir üçüncü parti hizmetine aracı kurumuna gerek kalmadan transferi yapılabilen bir tür dijital para birimi olarak geçiyor.

İlginizi Çekebilir

Geleceğin robotlarını dans ederken izleyin