reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Bitcoin

Tesla şirketinden tam 1,5 milyar dolarlık bitcoin yatırımı

Popüler kripto para birimi bitcoin, bu sefer Tesla ile alakalı ilginç bir gelişme ile gündemde yer alıyor. İşte detaylar;

Bitcoin son dönemde inişli çıkışlı bir çizgi izliyor ve bu yüzden gündemden düşmüyor. Hatırlarsınız para birimi geçtiğimiz aylarda tam 42 bin doları geçmişti. Daha sonra ise üç farklı çakılma yaşanmış, kripto para 31 bin dolara gerilemişti. Kısa süre önce ise Elon Musk sayesinde değer tekrardan 36 bin dolara kadar çıkmıştı. Peki o zaman Elon Musk tam olarak ne yapmıştı? 45 milyon takipçisi bulunan ünlü isim, Twitter profiline sadece “bitcoin” yazmıştı. Twitter CEO’sunun da devamı desteklediği kripto para birimi, bu sefer gündemde gerçekten sürpriz ve oldukça büyük bir satın alma ile yer alıyor. SEC kaydı üzerinden öğrenildiği kadarıyla Elon Musk’ın CEO’su olduğu elektrikli otomobil firması Tesla, tam 1,5 milyar dolar değerinde bitcoin satın almış durumda. Bu haber ile beraber çok ciddi bir değer artış görmeye başlayan para birimi, şu an 44 bin dolar seviyesinde ancak günü çok daha yüksekte tamamlayacak gibi görünüyor.

Elon Musk para birimi için geçtiğimiz günlerde şunları söylemişti: “Bir bitcoin destekçisiyim. Partiye geç kaldım ama bir destekçiyim. Ve sanırım Bitcoin, geleneksel finans uzmanları tarafından geniş kabul görmenin eşiğinde..” cümlelerini kurdu. Elon Musk ayrıca diğer alt coin’ler hakkında pek bilgisi olmadığını ve “Bitcoin’in iyi ve değerli olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı. Bu arada Tesla bu yatırımdan sonra gelecek kişilerin araçlarını bitcoin üzerinden satın almasına da izin verecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bilmeyenler için bitcoin nedir?

Bitcoin 2008 yılında Satoshi Nakamoto (Kim olduğu halen tam olarak net değil) tarafından deneysel olarak başlatılmış, herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş ile ilişiği olmayan, ancak ülkelerin para birimleriyle alınıp satılabilen, herhangi bir üçüncü parti hizmetine aracı kurumuna gerek kalmadan transferi yapılabilen bir tür dijital para birimi olarak geçiyor.

İlginizi Çekebilir

Geleceğin robotlarını dans ederken izleyin