reklamı kapat

POPÜLER

bitcoin

Bitcoin tarihi bir rekor daha kırdı!

Sanal para birimi Bitcoin hızlı yükselişine ara ara yaşadığı düşüşlere rağmen devam ediyor. Bugün tarihi bir rekor daha kıran para birimi, kendi milyonerlerini yaratıyor.

2013 yılında değeri 1000 dolar olan Bitcoin, gelinen son noktada bugün tam 7 bin dolar değerlenmeye ulaşmayı başarmış durumda. Bu açıdan tarihinin en yüksek seviyesini gören dijital dünyanın en sansasyonel para birimi, gerçekten yatırım yapmayanları pişman etmeye devam ediyor. Gün içerisinde tam 7.245 dolar seviyesine çıkan ancak şu an 6.990 dolar seviyelerinde gezen para birimi, burada da kalmayacak gibi duruyor. Yapılan açıklamalara göre popüler para biriminin 116 milyar doları seviyesinde bir toplam piyasa değeri bulunuyor. Birçok şirketin aktif olarak ödeme kabul ettiği birim, sık sık eleştirilere maruz kalıyor. Birçok ekonomi analisti Bitcon’i “sönecek bir balon” olarak nitelendiriyor.

Bilmeyenler için Bitcoin nedir?

Bitcoin 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından deneysel olarak başlatılmış, herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş ile ilişiği olmayan, ancak ülkelerin para birimleriyle alınıp satılabilen, herhangi bir üçüncü parti hizmetine aracı kurumuna gerek kalmadan transferi yapılabilen bir tür dijital para birimi olarak geçiyor. Bu paranın üretim sürecine madencilik deniyor ve bu amaç için çok güçlü bilgisayarlara ihtiyaç duyuluyor. Sırf bu yüzden ekran kartı fiyatları sürekli artarken, sistemleri madenciliğe çeken virüsler dahi geliştiriliyor.