reklamı kapat

POPÜLER

bitcoin

Bitcoin için yeni rekor geldi, üst limit bir kez daha değişti

Bitcoin son haftalarda rekor üstüne rekor kırıyor. Sahibi olanları şu an inanılmaz memnun eden para birimi, 2020 bitmeden önemli bir kilometre taşını daha geride bırakmış durumda.

Kısaca hafızaları tazelemek adına 2013 yılında değeri 1.000 dolar olan bitcoin, 2017 yılında hatırlarsınız önce inanılmaz hızlı şekilde yükselmiş sonra ise büyük bir düşüş ile 20 bin dolara ulaşması beklenirken 8 bin dolarlara kadar gerilemişti. Aradan geçen uzun süre boyunca stabil bir yükseliş izleyen popüler para birimi, son dönemde biliyorsunuz yine artış yaşıyor. Kripto para en son gündemimize geldiğinde 16 bin doları geçmişti. Değeri düşükken satın alanların ve sabırla yeniden artmasını bekleyenlerin yüzünü güldüren para birimi, geçtiğimiz günlerde tam 27 bin doları geçmişti. Şimdi ise tam 29 bin dolar geride kalmış durumda. Peki 1 bitcoin kaç Türk lirası ediyor? Bunun haberi yazdığımız zamandaki güncel kur üstünde cevabı karşımıza tam 215 bin TL olarak çıkıyor. Türkiye’de doların yükselmesiyle Bitcoin’in karşılığı da bağlantılı olarak uçuk bir değerle katlanıyor. Bitcoin’in en büyük rakibi Ethereum ise 748 dolarlık bir değere sahip. 1 Ethereum şu an 5.800 TL seviyesinde geziyor.

Bilmeyenler için bitcoin nedir?

Bitcoin 2008 yılında Satoshi Nakamoto (Kim olduğu halen tam olarak net değil) tarafından deneysel olarak başlatılmış, herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş ile ilişiği olmayan, ancak ülkelerin para birimleriyle alınıp satılabilen, herhangi bir üçüncü parti hizmetine aracı kurumuna gerek kalmadan transferi yapılabilen bir tür dijital para birimi olarak geçiyor.

İlginizi Çekebilir

Dikkat çekici elektrikli motosiklet modellerinden