reklamı kapat

POPÜLER

bitcoin kripto para

Kripto para bitcoin bir kez daha düşüşe geçti

Bitcoin son günlerde rekor üstüne rekor kırıyor. Popüler para birimi sahibi olanları şu aralar memnun ediyordu ancak bir kez daha çakılma yaşandı.

2013 yılında değeri 1.000 dolar olan bitcoin, 2017 yılında hatırlarsınız önce inanılmaz hızlı şekilde yükselmiş sonra ise büyük bir düşüş ile 20 bin dolara ulaşması beklenirken 8 bin dolarlara kadar gerilemişti. Aradan geçen uzun süre boyunca stabil bir yükseliş izleyen popüler para birimi, son haftalarda sürekli gündeme getirdiğimiz üzere dalgalı bir dönem yaşıyor. Kripto para en son gündemimize geldiğinde 42 bin doları geçmişti. Şimdi ise son dönemdeki üçüncü çakılma yaşandı. Kripto para son 24 saatte yaşanan yüzde 10’dan fazla kayıp ile 31 bin dolara geriledi. Peki şu an bu gerilemeye rağmen 1 bitcoin kaç Türk lirası ediyor? Bunu 31 bin dolar üzerinden değerlendirdiğimiz zaman karşımıza halen tam 229 bin TL çıkıyor. Yani düşüş var ancak değer şu an yine de çok yüksek seviyede yer alıyor. Bitcoin’in en büyük rakibi Ethereum da son 24 saat içerisinde tam yüzde 12 değer kaybetti ve şu an 1.140 dolarlık bir değere sahip. 1 Ethereum şu an 8.400 TL seviyesinde geziyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bilmeyenler için bitcoin nedir?

Bitcoin 2008 yılında Satoshi Nakamoto (Kim olduğu halen tam olarak net değil) tarafından deneysel olarak başlatılmış, herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş ile ilişiği olmayan, ancak ülkelerin para birimleriyle alınıp satılabilen, herhangi bir üçüncü parti hizmetine aracı kurumuna gerek kalmadan transferi yapılabilen bir tür dijital para birimi olarak geçiyor.

İlginizi Çekebilir

Geleceğin robotlarını dans ederken izleyin