reklamı kapat

POPÜLER

bitcoin kripto para

Elon Musk, kripto para bitcoin’i çok ciddi yükselişe geçirdi

Bitcoin son günlerde çok dalgalı bir dönem geçiriyor. Kripto parayı şimdi gündeme getiren ise Elon Musk oldu. İşte detaylar;

Kripto para bitcoin geçtiğimiz haftalarda tam 42 bin doları geçmişti. Daha sonra ise üç farklı çakılma yaşandı. Kripto para en son 31 bin dolara gerilemişti. Şimdi ise Elon Musk sayesinde değer 36 bin dolara kadar çıktı. Peki Elon Musk ne yaptı? Neredeyse 44 milyon takipçisi bulunan ünlü isim, Twitter profiline sadece “bitcoin” yazdı. Twitter CEO’sunun da devam desteklediği kripto para birimi, bu basit ancak ses getiren hamle sonrasında (ABD’deki son ekonomik olayların da etkisi var) yüzde 15’in üzerinde değer kazandı. Peki şu an 1 bitcoin kaç Türk lirası ediyor? Bunu 36 bin dolar üzerinden değerlendirdiğimiz zaman karşımıza tam 263 bin TL çıkıyor.  Bitcoin’in en yakın rakibi Ethereum da son 24 saat içerisinde yüzde 5 değer kazandı ve şu an 1.358 dolarlık bir değere sahip. 1 Ethereum şu an neredeyse 10 bin TL seviyesinde geziyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bilmeyenler için bitcoin nedir?

Bitcoin 2008 yılında Satoshi Nakamoto (Kim olduğu halen tam olarak net değil) tarafından deneysel olarak başlatılmış, herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş ile ilişiği olmayan, ancak ülkelerin para birimleriyle alınıp satılabilen, herhangi bir üçüncü parti hizmetine aracı kurumuna gerek kalmadan transferi yapılabilen bir tür dijital para birimi olarak geçiyor.

İlginizi Çekebilir

Geleceğin robotlarını dans ederken izleyin