reklamı kapat

POPÜLER

bitcoin kripto para

Kripto para bitcoin bir kez daha büyük bir düşüş gördü

Bitcoin son günlerde rekor üstüne rekor kırıyor. Popüler para birimi sahibi olanları şu aralar memnun ediyordu ancak bir kez daha çakılma yaşandı.

2013 yılında değeri 1.000 dolar olan bitcoin, 2017 yılında hatırlarsınız önce inanılmaz hızlı şekilde yükselmiş sonra ise büyük bir düşüş ile 20 bin dolara ulaşması beklenirken 8 bin dolarlara kadar gerilemişti. Aradan geçen uzun süre boyunca stabil bir yükseliş izleyen popüler para birimi, son dönemde sürekli gündeme getirdiğimiz üzere yine artış yaşıyor. Kripto para en son gündemimize geldiğinde 37 bin doları geçmişti. Geçtiğimiz hafta sonu ise rekor tazelenmiş ve değer tam 40 bin dolar seviyesine çıkmıştı. Şimdi ise son dönemdeki ikinci çakılma yaşandı. Son 24 saatte yüzde 16’dan fazla kayıp ile değer 34 bin dolara geriledi. Peki şu an bu gerilemeye rağmen 1 bitcoin kaç Türk lirası ediyor? Bunu 34 bin dolar üzerinden değerlendirdiğimiz zaman karşımıza tam 253 bin TL çıkıyor. Bitcoin’in en büyük rakibi Ethereum da son 24 saat içerisinde tam yüzde 19 değer kaybetti ve şu an 1.068 dolarlık bir değere sahip. 1 Ethereum şu an 8.109 TL seviyesinde geziyor.

Bilmeyenler için bitcoin nedir?

Bitcoin 2008 yılında Satoshi Nakamoto (Kim olduğu halen tam olarak net değil) tarafından deneysel olarak başlatılmış, herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş ile ilişiği olmayan, ancak ülkelerin para birimleriyle alınıp satılabilen, herhangi bir üçüncü parti hizmetine aracı kurumuna gerek kalmadan transferi yapılabilen bir tür dijital para birimi olarak geçiyor.

İlginizi Çekebilir

Geleceğin robotlarını dans ederken izleyin