reklamı kapat

POPÜLER

Bitcoin Twitter kripto para

Bitcoin yeniden fırlama yaptı, yeni rekor geldi

Bitcoin son haftalarda rekor üstüne rekor kırıyor. Bu durum kısa süre önce kesintiye uğramıştı. Şimdi yeniden bir zıplama yaşandı.

Kısaca hafızaları tazelemek adına 2013 yılında değeri 1.000 dolar olan bitcoin, 2017 yılında hatırlarsınız önce inanılmaz hızlı şekilde yükselmiş sonra ise büyük bir düşüş ile 20 bin dolara ulaşması beklenirken 8 bin dolarlara kadar gerilemişti. Aradan geçen uzun süre boyunca stabil bir yükseliş izleyen popüler para birimi, son dönemde biliyorsunuz yine artış yaşıyor. Kripto para en son gündemimize geldiğinde 16 bin doları geçmiş, geçtiğimiz hafta da tam 34 bin doları geçmişti. Daha sonra ise büyük bir düşüş yaşanmış ve 24 saat içerisinde yüzde 9’dan fazla değer kaybeden para birimi 30 bin dolara gerilemişti. İşte bu durum bugün bir kez daha tersine döndü ve yaşanan artış ile 37 bin dolar seviyesine çıkış yapıldı. Peki şu an 1 bitcoin kaç Türk lirası ediyor? Bunun haberi yazdığımız zamandaki güncel kur üstünde cevabı karşımıza tam 268 bin TL olarak çıkıyor. Türkiye’de doların yükselmesiyle Bitcoin’in karşılığı da bağlantılı olarak katlanıyor. Bitcoin’in en büyük rakibi Ethereum ise ciddi bir yükselişte ve şu an 1.196 dolarlık bir değere sahip. 1 Ethereum şu an 8.677 TL seviyesinde geziyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bilmeyenler için bitcoin nedir?

Bitcoin 2008 yılında Satoshi Nakamoto (Kim olduğu halen tam olarak net değil) tarafından deneysel olarak başlatılmış, herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş ile ilişiği olmayan, ancak ülkelerin para birimleriyle alınıp satılabilen, herhangi bir üçüncü parti hizmetine aracı kurumuna gerek kalmadan transferi yapılabilen bir tür dijital para birimi olarak geçiyor.

İlginizi Çekebilir

Geleceğin robotlarını dans ederken izleyin