reklamı kapat

POPÜLER

Bitcoin altın

Bitcoin artık altın yatırımcılarının ilgisini daha çok çekiyor

Sanal para birimi Bitcoin, biliyorsunuz hızlı yükselişine yaşadığı düşüşlere rağmen devam ediyor. Geçtiğimiz gün tarihi bir rekor kıran para birimi, artık altın yatırımlarından daha popüler.

2013 yılında değeri 1000 dolar olan Bitcoin, bu günlerde tam 7.500 dolar değerlenmeye ulaşmayı başarmış durumda. Bu açıdan tarihinin en yüksek seviyesini gören dijital dünyanın en sansasyonel para birimi, artık insanların ilgisini daha çok çekiyor. Bloomberg’in Google aramaları üzerinden oluşturduğu rapor, dijital para biriminin artık altından daha popüler olduğunu gösteriyor. Dünya genelinde insanlar “Bitcoin al” aramasını “Altın al” aramasından daha çok yapıyor. Bu durum Türkiye bazında ise tam tersine seyrediyor. Türkiye de altın halen dijital para biriminden çok daha popüler bir konumda bulunuyor ve bunun değişmesi uzun vadede dahi beklenmiyor. Birçok ekonomi analisti tarafından “sönecek bir balon” olarak lanse edilen para birimi ise genel olarak sahiplerini zengin etmeye devam ediyor. Toplam piyasa değeri 116 milyar dolarlı geçen birim, en çok ekran kartı pazarını vuruyor.

Bitcoin nedir?

Bitcoin 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından deneysel olarak başlatılmış, herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş ile ilişiği olmayan, ancak ülkelerin para birimleriyle alınıp satılabilen, herhangi bir üçüncü parti hizmetine aracı kurumuna gerek kalmadan transferi yapılabilen bir tür dijital para birimi olarak geçiyor. Bu paranın üretim sürecine madencilik deniyor ve bu amaç için çok güçlü bilgisayarlara ihtiyaç duyuluyor. Sırf bu yüzden ekran kartı fiyatları sürekli artarken, sistemleri madenciliğe çeken virüsler dahi geliştiriliyor.