reklamı kapat

POPÜLER

kripto para

İzinsiz kripto para madenciliği yapan kötü niyetli yazılımlar kapıda

Kripto paraların yükselişi, sizden izinsiz bilgisayarınızda madencilik yapmayı mümkün kılan kötü niyetli yazılımların artmasını tetikliyor.

Bitcoin sayesinde kripto paraların yükselişe geçtiği yıl olan 2017, beraberinde hackerlar için ilginç bir kazanç kaynağı da getirdi. Hatırlarsanız eylül ayında Pirate Bay‘in sitesini ziyaret eden kullanıcıların bilgisayarlarını kullanarak madencilik yaptığını yazmıştık. Site herhangi bir uyarıda bulunmadığı gibi siteyi ziyaret eden kullanıcının CPU’sunu sömürerek Monero madenciliği yapıyordu. Yıl içinde iki büyük sitede daha buna benzer bir skandal yaşandı. Biri Showtime’ın sitesinde yaşanırken bir diğeri yine önemli bir internet sağlayıcısına aitti. Hacklenen internet sağlayıcısı yüzünde Starbucks’ta internete bağlanan kullanıcıların bilgisayarları madencilik için kullanıldı.

Bitcoinin adeta uçuşa geçtiği ve diğer kripto paralara da ilgilinin arttığı 2017 bu 3 olaya tanıklık etti. Güvenlik firması Symantec‘in yaptığı açıklamaya göreyse bu daha başlangıç. Sitelerin kodlarına yerleştirilen madencilik kodlarının özümüzdeki dönemde giderek artacağı belirtiliyor. Durumun hackerlarla siber güvenlik şirketleri arasında adeta bir yarışa dönüşeceği söyleniyor.

Bilgisayarı kripto para madenciliğinden korumanın yolu

Halihazırda internet sitelerine ya da hackerlara siteye yerleştirebilecekleri madencilik kodları sunan servisler bulunuyor. Bunların en ünlülerinden biri de Coinhive. Bilgisayarınız aniden açıklanamaz şekilde yavaşlıyorsa, madenciliğe maruz kalıyor olabilir. Ancak elbette bazı korunma yöntemleri de mevcut. Örneğin Adblock Plus‘ın engelli listesine madencilik komutlarını ekleyebilirsiniz. Aynı şekilde GitHub‘da da çeşitli bağımsız yazılımlar bulunuyor.