reklamı kapat

POPÜLER

Aurora

Tesla’nın davalık olduğu mühendisi, sürücüsüz otomobil teknolojisinde Volkswagen ve Hyundai ile anlaştı!

Geçtiğimiz yılı mahkeme ve davalarla geçiren Aurora, Volkswagen ve Hyundai gibi iki dev kayda değer bir başlangıç yapma şansını yakaladı.

Bu yıl Volvo’nun iç tasarımcısı başta olmak üzere bünyesine önemli isimler katan Tesla, süreç içerisinde bazı parçalarını da elden çıkartmak durumunda kaldı. Bu parçalar arasında en çok ses getiren ise şüphesiz Sterling Anderson‘dı. Kendi içerisinde yürüttüğü otonom sürüş teknolojisiyle ilgili tüm projelerin başında olan Anderson ile geçtiğimiz yıl içerisinde davalık olan Tesla, departman müdürünü kendi çatısı altında çalışırken başka bir şirket kurma projesinden ötürü şikayet etti. Anderson’un Aurora adıyla kurduğu sürücüsüz otomobil yazılımı tabanlı şirket, davanın sonunda Tesla’nın fikri mülkiyetini herhangi bir şekilde kullanmamayı ve bu konuda denetim altında tutulmayı yapmayı kabul etmişti. Geçtiğimiz yıl böylesine çalkantılı durumlarla anılan Anderson ve şirketi Aurora, artık geliştirdiği teknolojiyi asfalta çıkartmak için hazır. Hem de dünyanın en önemli iki markasının desteğiyle.

Henüz sürücüsüz otomobil teknolojisi konusunda ne aşamada olduğunu bilmediğimiz Aurora’nın bu yolda gerçekleştirdiği ilk anlaşma iki dünya devi Volkswagen ve Hyundai ile oldu. Duyurusu yeni yapılan bu ortaklığın ardından böylesine iki markayı kendisine çekmesinden ötürü merakımızı önemli oranda artıran şirket planlamalar hakkında önemli bilgiler paylaştı. Elektrikli otomobiller ile sürücüsüz araç çözümlerinin kullanıcılara sunulması başlığında yapılan ortaklıkta öne çıkan parçalar şu şekilde;

Volkswagen Grubu Ortaklığı

Volkswagen grubu ile yapılan ortaklıkta, sürücüsüz araçlar için yazılım ve donanımın yanında, şehir içi mobilite çözümlerine odaklanılacaktır. Kendi kendine çalışan podlardan, teslimatı tek başına yapabilen kargo kamyonlarına kadar pek çok proje, Volkswagen ve Aurora ortaklığının gelecekte sunacağı parçalar arasındadır. Bu süreçte yapay zeka, öğrenebilir makine ve sensör teknolojileri de yoğun bir şekilde üzerinde durulan parçalardan oldu ve olmaya devam edecek.

Hyundai Ortaklığı

Gerçekleştirilen ortaklığın ardından Hyundai araçlarında, Aurora’nın geliştirdiği otopilot teknolojine yer verilecek ve test programları ve Çin‘de meydana getirilen pilot şehirlerde özel modellerle birlikte başlayacak. Hyundai modellerine özel geliştirilmiş, pilot şehirler yapılacak olan testlere dördüncü seviye otonom sürüş teknolojisi dahil edilerek başlanacak. Ulaşım çözümlerinin yanı sıra yeni nesil güvenlik teknolojilerini de içerisine alan bu birlikteliğin 2021 yılına kadar somut örneklerle ortaya konulması planlanıyor.