reklamı kapat

POPÜLER

Tesla otomobiller sahibinin ayağına gidecek

Tesla’nın otomobilleri sürücüsüz modda kullanılabiliyor ancak henüz yeni geliştirilen yazılım tam manasıyla çalışmıyor ve yalnızca anayollarda kullanılabiliyor. Hal böyle olunca çok uzun mesafeleri sürücüsüz olarak kat etmek mümkün olmuyor. Tesla CEO’su Elon Musk‘ın belirttiğine göre bu durum birkaç yıl içerisinde değişebilir. 


Musk’ın söylediklerine bakılırsa Tesla otomobiller 2018 yılında uluslararası sürüşler gerçekleştirmek için hazır olacak. Bunun gerçekleşebilmesi için Tesla’nın sürücüsüz otomobil yazılımının daha da gelişmesi gerekiyor. Ayrıca otomobile daha fazla sensörün dahil edilmesi gerektiği düşünülüyor. Bu da Tesla’nın var olan modellerini yenilemek durumunda kalabileceğini gösteriyor. Söz konusu teknoloji gerçek olduğunda sürücülerin otomobillerini istediği yere çağırabileceği ifade ediliyor. Örneğin farklı bir bölgede olan otomobilin uzaktan çağırılabileceği ve nerede olursa olsun kullanıcısının yanına geleceği belirtiliyor.

Uzun yolculuklar sırasında otomobilin şarj istasyonlarında kendi kendine şarj olacağı da açıklananlar arasında. “Summon” (Çağır) adlı bu özelliğin 7.1 güncellemesiyle beta olarak otomobillerde kullanılmaya başlandığını belirtelim. Ancak bu özellik şimdilik yalnızca otomobilin garajdan çıkmasına ve geri girmesine olanak sağlıyor. Musk’ın verdiği tarih oldukça yakın ve bu kadar kısa süre içerisinde Tesla otomobillerin nasıl bu kadar gelişebileceği büyük bir merak konusu. Cevabı öğrenmek için ise 2018 yılını beklemekten başka çare yok gibi görünüyor. Aşağıki videodan bu yeni özelliğin nasıl çalıştığına göz atabilirsiniz.

VİDEO