reklamı kapat

POPÜLER

Tesla’nın sürücüsüz otomobilleri 5 yıl sonra hazır

Elektrikli otomobil dünyasının süper starı Tesla, yaklaşık bir yıl önce sürücüsüz otomobil teknolojisi üzerinde çalışma planlarını duyurmuştu. Firmanın kurucusu ve CEO’su olan Elon Musk kısa süre önce konuyla ilgili açıklamada bulundu. Sürücüsüz otomobiller için gerekli teknolojilerin daha çok yol katetmesi gerektiğini belirten Musk, sürücüsüz otomobillerin daha 5 veya 6 yıl gibi bir süre geçmeden hazır olmayacağını belirtti. Üstelik otomobil piyasaya çıkmadan önce yasa ve düzenlemelerin de teknolojiye yetişmesi gerekiyor.

Musk’ın yaptığı açıklamaya göre Tesla ile birlikte daha pek çok firma nesne algılama teknolojisinin şifresini tam olarak çözebilmiş değil. Şu anki sistemler radarlar, kameralar ve başka pek çok sensör aracılığıyla çevresini algılayarak karar veriyor. Bu sistemlerden bazıları daha küçük, ucuz ve kesin hale gelmiş olsa da, sistemle birlikte çalışacak yazılımlar hala geliştirilebilmiş değil. Yani otomobiller nesneleri tanımayı tam olarak öğrenebilmiş değil.

Bu konuda en çok ilerleme kaydeden firmalardan biri de, otomobilleri eğitmek amacıyla Kaliforniya’daki karayollarında sanal simülasyonlar gerçekleştiren Google. Üstelik Kaliforniya eyaleti bu hafta Google, Mercedes ve Audi’ye test sürüşlerine başlama iznini de verdi. Güvenli ve kolay bir sürüş deneyimi vadeden sürücüsüz otomobillerin reaksiyon süresi çok daha hızlı olacağı için, ileride daha hızlı sürüş limitlerinin uygulanması gibi olanaklar ortaya çıkabilir. Musk’ın açıklamasına göre 6 yıl içinde bu otomobiller, insanlardan çok daha güvenli sürüş sağlayacak. Üstelik otomobil sürmek için harcadığınız vakti artık başka şeyler yaparak geçirmeniz de mümkün olacak.

Ağustos ayında bu konuda açıklama yapan Nissan’a ek olarak daha pek çok firma 2020‘ye otomobillerini hazır etmeyi planlıyor. Tesla’nın da onlardan geri kalır yanı yok. Kısacası yakın gelecek epey heyecan verici gelişmelere sahne olacak.

İLGİLİ HABERLER