reklamı kapat

POPÜLER

Tesla sürücüsüz

Tesla, sürücüsüz gelecek için büyük bir “gösteriye” hazırlanıyor

Elektrikli otomobil pazarının yıldız ismi Tesla, geçtiğimiz yılın sonunda Amerika Birleşik Devletleri’nin bir ucundan diğerine otonom olarak sürüş yapacağını açıklamıştı. Bunu maalesef gerçekleştiremeyen firma, bu önemli adım için yeni tarihi verdi.

Bildiğiniz gibi Tesla Model S, Model X ve Model 3, dünyanın en iyi otonom sürüş sistemlerine sahip. Gelişmiş kameralar ve sensörler sayesinde kendi başlarına yol alabilen araçlar, bu açıdan büyük takdir topluyor. Ancak şirket bunu bir adım daha yukarıya çıkartmak istiyor. Şu an yasal limitler nedeniyle Model ailesi insan kontrolüne ihtiyaç duyuyor. Kağıt üzerinde tamamen insansız Seviye 5 otonoma hazır olan araçlar, bunu ülke sınırları içerisinde gerçek anlamda kanıtlamak istiyor. Geçtiğimiz gün konu hakkında konuşan CEO Elon Musk, testin üç en kötü ihtimalle de 6 ay içerisinde yapılacağını belirtiyor. Bu test kapsamında bir Tesla otomobilin tamamen kendi başına (Sürücü bulunacaktır) tüm ülkeyi baştan başa geçmesi hedefleniyor. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla’nın bu amacı neden önemli?

Resmi devlet kurumları dediğimiz gibi henüz Seviye 4 otonoma bile izin vermiyor. Şirketin bu gösteriyi başarılı şekilde tamamlaması ise herkese yapılabilecekleri göstermek adına büyük önem arz ediyor. Bu deneme ayrıca sadece Amerika Birleşik Devletleri için de önemli değil. Yani tüm dünyaya güzel bir örnek oluşturma imkanı bulunuyor.

İlginizi çekebilir