reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Semi Elon Musk

Elon Musk’tan elektrikli kamyon Tesla Semi için büyük hedef

Elektrikli kamyon modeli Tesla Semi, şirketin geleceği için büyük önem arz eden araçlar arasında yer alıyor. Kısa süre önce bir açıklama yapan CEO Elon Musk, aracın üretimiyle alakalı iddialı konuşuyor.

PepsiCo firmasından 100 adet, UPS’den 125 adet, toplamda ise 500 kadar ön sipariş aldığı bilinen elektrikli kamyon Tesla Semi, 2019’da seri üretime giriyor. Şu an Model 3’ün üretim sorunlarıyla gündeme gelen şirket, kamyon için büyük düşünüyor. Elon Musk’ın bizzat yaptığı açıklamaya göre şirket yılda tam 100 bin adet Semi üretmek istiyor. Bu 150 bin dolar başlangıç fiyatı bulunan araçtan 2023 yılına kadar 15 milyar dolar gelir bekleyen Musk, bunu makul bir plan olarak görüyor. Gerçeğe dönüşmesi halinde şirketi dünyanın en büyük kamyon üreticilerinden birisi haline getirebilecek rakam, yine de şüphe uyandırıyor. Geçmişte yaşananlar göz önüne alındığı zaman böyle büyük bir aracı üretmek çok daha kolay durmuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla Semi’nin açıklanan detayları

Tesla’nın yük taşımanın geleceğini şekillendirdiği kamyon modeli Semi, açıklandığı kadarıyla 800 km menzile sahip. Arka aksa yerleştirilen birbirinden bağımsız dört farklı motordan güç alan kamyon, boş haliyle 0’dan 100km/s hıza sadece 5 saniyede çıkabiliyor. Yük altında 0’dan 100km/s hıza 20 saniyede çıkan araç, “Regen” sistemi sayesinde fren pedalına basılma ihtiyacını neredeyse ortadan kaldırıyor. İki yılda tam 200 bin dolar yakıt tasarrufu sağlayabildiği belirtilen kamyon, 2019 yılında seri üretime giriyor. Araçta gelişmiş bir otomatik pilot sistemi de aktif olarak yer alıyor.

İlgili Video