reklamı kapat

POPÜLER

iPhone

iPhone’lar çok kritik bir güvenlik sızıntısıyla karşı karşıya

Apple bugüne kadar yaşadığı en büyük sızıntılardan biriyle karşı karşıya kaldı. Sızdırılan iPhone kaynak kodu ciddi bir açık doğuruyor olabilir.

Geçtiğimiz günlerde GitHub’da paylaşılan iPhone kaynak kodu şirket için büyük sorunların habercisi olabilir. Hackerların iOS içinde rahatlıkla güvenlik açığı bulabileceği bu kod “iBoot” olarak biliniyor. Söz konusu kod jailbreak’leri de daha kolay hale getiriyor. Ayrıca güvenlik açıklarını araştıranlar için de altın değerinde olan bu içerik sayesinde yazılım konusunda gelişmiş kullanıcılar Apple’dan bağımsız platformlarda iOS’i taklit edebilir. iBoot esasen iOS işletim sisteminin bir parçası. İşletim sistemini yeniden yüklerken işlemin güvenilir şekilde tamamlanması için var olan bir kod. Daha basit bir şekilde açıklamak gerekirse iPhone’unuzu açtığınızda iOS’in yüklemesini gerçekleştirmek için çalışan ilk işlem diyebiliriz. Yani teknik olarak iPhone’un BIOS’u. Haliyle sistemin de en önemli parçası kendisi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple açıklama yaptı

Yayınlanan kodun iOS 9 için olduğu belirtilmişti ancak iOS 11 için de kullanılabilir gibi görünüyor. Apple GitHub’a yüklenen kodu fark ettikten sonra hızlı bir şekilde yayınlanan koda erişim engeli koyarak kodu kaldırttı. Daha sonra Engadget‘a verdiği açıklamada firma kodun gerçekiliğini de doğruladı. Firma açıklamasında “Üç yıl öncesinin kaynak kodu sızmış gibi görünüyor. Ancak ürünlerimizdeki güvenlik tasarımı sadece kaynak kodunun gizliliğine bağlı değil. Donanım ve yazılım kısmında pek çok güvenlik önlemleri mevcut. Ayrıca kullanıcılarımızı yeni güvenlik önlemlerinden yararlanabilmeleri için her daim en güncel yazılıma geçiş yapmaları konusunda cesaretlendiriyoruz.” dedi.