reklamı kapat

POPÜLER

DxOMark

Akıllı telefon kameralarının yıllar içerisinde gösterdiği akıl almaz değişim

Satışa çıkan ürünlerin kameralarını profesyonel şekilde test eden ve değerlendiren DxOMark, bu sefer daha farklı bir içerikle karşımıza çıktı. 2012 yılında beri akıllı telefonları masaya yatıran site, bu sefer akıllı telefon kameralarının yıllar içerisinde gösterdiği akıl almaz değişimi gözler önüne serdi. İşte “nereden nereye gelmişiz”dedirten o ilerleme;

41 megapiksel çözünürlükte Nokia 808 PureView‘dan bu yana birçok akıllı telefonun kamerasını bilimsel olarak inceleyen site, yeni içeriğinde 2012 ile 2017 arasındaki büyük değişimi karşımıza çıkartıyor. Konu hakkında oldukça uzun bir makale yayımlayan site, akıllı telefonların geçirdiği büyük değişimi görsel olarak resmediyor. Akıllı telefonların fotoğraf ve video kalitesi açısından sürekli olarak arttığını ve 60 seviyesindeki puanların 100’e kadar çıktığı söyleyen site, her yıl daha da ileriye gidildiğini belirtiyor. Bu yüzden artık teknik olanaklar doğrultusunda gelinebilecek en iyi noktaya çıkıldığını söyleyen site, olayın artık yapay zeka tarafına kaydığını açıklıyor. Biliyorsunuz Huawei Mate 10 Pro, Google Pixel 2 ile iPhone X gibi telefonlar artık donanımsal değil yazılımsal olarak kamera performanslarını artırıyor. Cihazların 5 yıllık değişimi ise en çok şu aşağıdaki örneklere bakıldığı zaman anlaşılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Akıllı telefonlar kişiler her açıdan toplu bir paket sunuyor

Teknik limitler nedeniyle DSLR seviyesinin yakalanmadığını söyleyen DxOMark, yine de aradaki farkın giderek kapandığını söylüyor. Bu konuda sonuna kadar haklı olan site, mobil cihazların görüntü işleme konusunda büyük fark yarattığına değiniyor. Bu gerçekten gelecekte her şeyi değiştirebilecek bir güç olarak nitelendiriliyor. Her türlü ihtiyacımızı karşılayan bu teknoloji harikaları, uzun süredir ekstra bir kamera taşıma ihtiyacını bitiriyor.