reklamı kapat

POPÜLER

e-devlet

e-Devlet soy ağacı sorgulama sistemi askıya alındı!

Dün vatandaşların soy ağacı sorgulaması yapabileceği yeni sistemini devreye sokan e-Devlet, yoğun talep karşılığında kilitlenmişti. Sistem şimdilik faaliyetleri durdurdu.

e-Devlet‘e eklenen yeni Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama seçeneği vatandaşlar tarafından büyük ilgi gördü. turkiye.gov.tr adresi üzerinden TC kimlik numarası ve e-Devlet şifrenizle giriş yaptıktan sonra Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü sekmesi üzerinden erişebileceğiniz Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama özelliği 1800’lere varan geniş bir soy ağacına ulaşma imkanı sunuyordu. Böylelikle vatandaşlar da aile köklerine ilişkin daha detaylı bilgiler edinebiliyordu. Ancak dün sistemlerde yaşanan yığılma sebebiyle site bu talebi karşılayamadı ve uzun süre pek çok kullanıcı sistemi kullanamadı. Durumun e-Devlet’in sunduğu tüm hizmetleri engellemesi üzerine vatandaşlardan da tepki geldi.

Soy ağacı sorgulama sistemi kapatıldı

Bu sabah yeniden denemek isteyen kullanıcıları ise ilginç bir mesaj karşıladı. İlk başta “Yapılan teknik bir çalışma nedeniyle hizmet sunulamamaktadır.” yazılı uyarıyı veren sistem bir süre sonra kullanıcılara “Servisi kullanmaya yetkiniz yoktur.” uyarısını vermeye başladı. Sistemlerin yoğun talebi karşılayabilmesi için düzenlemeye gidildiği düşünülüyor. Sistemin tekrar ne zaman kullanıma sunulacağı ise şimdilik belirsizliğini koruyor. Şimdilik sistem kapatılmış olsa da sorgulamaya buradan ulaşabilirsiniz.