reklamı kapat

POPÜLER

soy ağacı sorgulama

E-devlette soy ağacı sorgulama yeniden kullanıma açıldı

Geçtiğimiz günlerde e-Devlet‘te kullanıma sunulan ve sitede yoğunluğa neden olan soy ağacı sorgulama sistemi yeniden erişime açıldı. Yoğunluğun önüne geçmek amacıyla sistemde ufak bir değişikliğe gidildi.

8 Şubat’ta kullanıma sunulan soy ağacı sorgulama sistemi kısa sürede büyük ilgi görmüştü. Gün içinde e-Devlet’i ziyaret edenleri sayısı 4 milyona ulaşınca sistem kitlenmişti. Ardından işlemlerin devam edebilmesi için bu özellik geçici olarak askıya alınmıştı. 15 Şubat gecesi itibariyle özellik yeniden kullanıma açıldı. Bu kez aile geçmişini sorgulamak için sıraya girmek gerekiyor. Talep göndermenizin ardından sonuçlar çıkınca size bilgilendirme yapılıyor. Talep göndermenizin ardından görülen uyarı şu şekilde:

“Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulana talebiniz alınmıştır. Talep sıranıza göre alt-üst soy bilgileriniz en kısa sürede hazırlanacaktır. Belgeniz oluşturulduğunda doğrulanmış cep telefonu veya e-posta adresinize bilgilendirme yapılacaktır. E-posta ve cep telefonunuzu doğrulamak için Bilgilendirme Tercihlerini kullanabilirsiniz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Nasıl bakılıyor?

turkiye.gov.tr‘de yer alan bu özelliği kullanabilmek için önce e-Devlet’e giriş yapmak gerekiyor. Giriş için e-Devlet şifresi, mobil imza, e-imza, T.C. Kimlik Kartı veya internet bankacılığı gibi farklı seçenekleri kullanmak mümkün. Giriş işlemini başarıyla gerçekleştirmenin ardından hizmetler başlığı altında yer alan Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü sekmesini bulmak gerekiyor. Bu kategoriye tıkladıktan sonra Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama seçeneğini buluyorsunuz. Ardından aile geçmişinize dair kayıtlar sorgulanıyor ve sıranız geldiğinde sonuçları görebiliyorsunuz.

Yeni sıra sistemi sayesinde e-Devlet sisteminde aniden yoğunluk oluşmasının önüne geçiliyor. Daha önceki açıklamalara bakılırsa 24 saatte alınabilecek maksimum talep sayısına ulaşıldıktan sonra ertesi günü beklemek gerekiyor.