reklamı kapat

POPÜLER

e-devlet

Soy ağacı sorgulama hizmetiyle e-Devlet’e rekor ziyaretçi

Vatandaşların aile geçmişlerini sorgulamasına olanak sağlayan soy ağacı sorgulama hizmeti geçtiğimiz günlerde kullanıma açılmış ve yoğun ilgi görmüştü. Sistemin tamamen kitlendiği bu süreçte e-Devlet’i ziyaret eden kişi sayısı ortaya çıktı.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü e-Devlet bünyesinde başlattığı hizmetin resmi adı Altsoy-Üstsoy Bilgi Sorgulama. Vatandaşların soy ağacı sorgulama olarak isimlendirdiği bu hizmet 8 Şubat’ta kullanıma sunuldu. Aile geçmişini öğrenmek isteyen vatandaşlar e-Devlet’e akın etti. Fakat hizmet sadece bir gün boyunca aktif kalabildi. e-Devlet’te yarattığı yoğunluk sebebiyle diğer tüm hizmetler durma noktasına geldi. Bu sebeple gerekli yenilemeler yapılana kadar soy ağacı sorgulama hizmetinin askıya alınmasına karar verildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ziyaretçi akını

Hürriyet’in haberine göre 8 Şubat günü e-Devlet’i ziyaret eden vatandaşların sayısı 4 milyona ulaştı. Bu da turkiye.gov.tr için rekor trafik anlamına geliyor. Normalde site günlük olarak 1 – 1.5 milyon kişiye hizmet veriyor. Yoğunluğun dört katına çıkmasıyla e-Devlet talepleri kaldıramadı. Paylaşılan verilere göre 4 milyon kişiden sayede 737 bin kişi Altsoy-Üstsoy Bilgi Sorgulama sayfasına erişebildi. Bunlardan sadece 310 bin kişi kayıtlara başarılı bir şekilde ulaşabildi.

Soy ağacı sorgulama hizmeti yakında yeniden hizmete açılacak. Fakat günlük bir kota belirlenecek. Her gün sadece belli sayıda sorgulama yapılabilecek. Bu sistemle e-Devlet’te yaşanabilecek muhtemelen yoğunlukların önüne geçilecek.