reklamı kapat

POPÜLER

Vasiyetname sorgulama

Yeni e-Devlet hizmeti geliyor: Vasiyetname sorgulama

Kullanıma sunduğu yeni hizmetlerle devlet dairelerinin yükünü azaltan e-Devlet şimdi de vasiyetnamelere el atıyor. Çok yakında vasiyetname sorgulamak mümkün olacak.

Hatırlarsanız geçtiğimiz ay soy ağacı sorgulama olarak anılan Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama hizmeti kullanıma sunulmuştu. Vatandaşların Nüfus Müdürlüğü’ne başvurmadan aile geçmişini öğrenmesi mümkün hale gelmişti. Hatta bu hizmet o kadar yoğun ilgi gördü ki ilk günün sonunda sistem kapatılmak zorunda kaldı. Ardından kurulan yeni sistemle birlikte soy ağacı sorgulama geri döndü. Bundan çok kısa bir süre sonra miras sorgulama hizmetini kullanıcılarla buluştu. Artık Mirasçılık Belgesi verilmesine dair taleplerin e-Devlet üzerinden gerçekleştirilebileceği ifade edildi. Hizmetin ölüm tarihi 1990 yılı sonrası olan kişileri kapsayacağı duyuruldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sistem nasıl işleyecek?

Tüm bunlar yetmezmiş gibi şimdi sıra vasiyetname sorgulamaya geldi. Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanlığı mirasçılık belgesini e-Devlet’e taşımanın ardından vasiyetnameler için de benzer bir çalışmayı yürürlüğe sokmaya hazırlanıyor. Başkanlığın çalışmaları çoktan tamamladığı, uygulamaya geçirilmesi için de e-Devlet’e bildirimde bulunduğu ifade ediliyor. Hizmetin kullanıma sunulmasının ardından TC kimlik numarası ile arama yapmak mümkün olacak. Kullanıcılar vatandaşlık numarasını girerek vasiyetname sorgulatabilecek. Böylece mahkeme kararıyla alınan veya noterler tarafından tasdiklenen vasiyetnamelere ulaşılabilecek. Yeni uygulama geçmişe dönük olmayacak. 1 Ocak 2017’den sonrasını kapsayacak. Hizmetin ne zaman kullanıma sunulacağı ise belli değil.