reklamı kapat

POPÜLER

soy ağacı sorgulama

e-Devlet soy ağacı sorgulama hizmeti ne zaman devreye girecek?

e-Devlet‘in kullanıma sunduğu yeni hizmeti Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama vatandaşlar tarafından büyük ilgi görmüştü. Kısa sürede kilitlenen sistemde soy ağacı sorgulama işlevi askıya alınmıştı. Peki hizmet ne zaman yeniden açılacak?

e-Devlet’in sunduğu soy ağacı sorgulama hizmeti vatandaşların büyük ilgisiyle karşılaştı. 8 Şubat’ta devreye sokulan hizmet ise ertesi gün askıya alındı. Zira sadece Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama hizmeti değil tüm e-Devlet servisleri kilitlendi ve vatandaşlar günlük işlemlerini de gerçekleştiremedi. Yoğun ilgi gören bu hizmet 4 milyon vatandaşın siteye girmesini sağladı. Bu sayede turkiye.gov.tr de kendi tarihindeki rekor ziyaretçi trafiğine ulaşmış oldu. Daha hızlı ve kesintisiz bir hizmet için kapatılan soy bilgisi sorgulama hizmetinin ne zaman açılacağı da nihayet belli oldu.

Kotalı erişim geliyor

Hürriyet‘in haberine göre önümüzdeki günlerde bu hizmetten yeniden faydalanabileceğiz. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden üst düzey bir yetkilinin gazeteye yaptığı açıklamaya göre sistem en geç bir hafta içinde açılacak. Sistem kapasitesinin yükseltilebilmesi için şu an test aşamasından geçtiği belirtilen hizmet maksimum kotaya ulaşmaya çalışıyor. Böylelikle günlük bir üst kota belirlenerek ona göre hizmet verilecek ve diğer vatandaşların mağdur olmaması için kota dolumu sonrası bir sonraki güne kadar hizmete erişim mümkün olmayacak.

TC kimlik numarası ve e-Devlet şifrenizle sisteme giriş yaptıktan sonra Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü sekmesi üzerinden girebileceğiniz Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama özelliği 1800’lü yıllara erişen geniş kapsamlı bir soy ağacı sunuyor. Böylelikle vatandaşlar aile köklerine dair daha derin bilgiler edinebiliyor. Hizmet yeniden kullanıma açıldığında buradan ulaşabilirsiniz.