reklamı kapat

POPÜLER

e-devlet soy ağacı sorgulama

Sistem kilitlendi; e-Devlette soy ağacı sorgulama dönemi

Pek çok hizmeti bilgisayar başında almamıza olanak sağlayan e-Devlet yeni bir hizmeti kullanıma açtı. Bugün devreye sokulan soy ayağı sorgulama hizmeti sayesinde ailemizin geçmişine dair bilgi almak çok daha kolay bir hal alıyor.

turkiye.gov.tr‘de yer alan ve kısa sürede büyük ilgi gören bu özelliği kullanabilmek için önce e-Devlet’e giriş yapmak gerekiyor. Giriş için e-Devlet şifresi, mobil imza, e-imza, T.C. Kimlik Kartı veya internet bankacılığı gibi farklı seçenekleri kullanmak mümkün. Giriş işlemini başarıyla gerçekleştirmenin ardından hizmetler başlığı altında yer alan Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü sekmesini bulmak gerekiyor. Bu kategoriye tıkladıktan sonra Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama seçeneğini buluyorsunuz. Ardından aile geçmişinize dair kayıtlar sorgulanıyor ve sonuç önünüze otomatik olarak çıkartılıyor.

Yoğun ilgiden sistem kilitlendi

Daha yeni kullanıma sunulan soy ayağı sorgulama hizmetinin duyurulmasıyla büyük ilgi görmesi bir oldu. Herkes kendi ailesinin geçmişini öğrenmek isteyince sitede ciddi bir yoğunluk yaşandı. Kendi aile geçmişini araştırmak isteyenler “Şu anda kullandığınız hizmette yaşanan talep yoğunluğu nedeni ile işleminiz sıraya alınmıştır. İşlem sonucunuz birazdan otomatik olarak görüntülenecektir, bekleme süreniz hizmet veren kurumun işlem kapasitesine göre değişebilir. İşleminiz tamamlandığında, otomatik olarak bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.” uyarısıyla karşılaşıyor. Bu hizmeti kullanabilmek için ilginin biraz azalmasını beklemek gerekiyor.