reklamı kapat

POPÜLER

e-devlet soy ağacı sorgulama

e-Devlet soy ağacı sorgulama hizmetiyle kendi rekorunu kırdı

Şubat ayının başında kullanıma sunulan ve vatandaşların aile geçmişlerini sorgulamasına olanak sağlayan soy ağacı sorgulama hizmeti bir rekorun kırılmasına daha vesile oldu. Üstelik bu seferki kolay aşılabilecek gibi durmuyor.

Kısaca hatırlatmak gerekirse Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü e-Devlet bünyesinde Altsoy-Üstsoy Bilgi Sorgulaması hizmetini kullanıma sunmuştu. Vatandaşların soy ağacı sorgulama olarak isimlendirdiği bu hizmet duyulduğu anda büyük ilgi görmüştü. Aile geçmişini öğrenmek isteyenlerin e-Devlet’e akın etmesiyle turkiye.gov.tr rekor ziyaretçi sayısına ulaşmıştı. Talebin yarattığı yoğunluk sebebiyle diğer tüm hizmetler durma noktasına gelmişti. Ardından 8 Şubat‘ta sistemi ziyaret edenlerin sayısının 3 milyona ulaştığını öğrenmiştik. Son verilere bakılırsa e-Devlet’in ziyaretçi rekorlarına bir yenisi eklendi! Üstelik bu seferki pek kolay kırılacak türden değil gibi duruyor!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ziyaretçi sayısı ikiye katlandı

Dijital araştırma ve teknoloji şirketi Gemius’un şubat ayı verilerine bakılırsa Alt-Üst Soy Bilgisi sorgulama hizmeti e-Devlet’in kullanım oranını artırdı. 8 Şubat’ta kullanıma sunulan hizmet ilk gününde yoğun ilgi görmüştü. Normalde günlük 1 milyon ziyaretçiye hizmet veren sistem aniden 3 milyon kişinin talebiyle karşılaşmıştı. 15 Şubat’ta bu rakam bir kez daha ikiye katlandı. Soy ağacı sorgulama hizmeti sayesinde sistemi kullanan ziyaretçi sayısı 6.1 milyona ulaştı. Böylece turkiye.gov.tr kendi rekorunu kırmış oldu!