reklamı kapat

POPÜLER

e-devlet

e-Devlet’ten şimdi de miras sorgulama hizmeti [Nasıl yapılır?]

Geçtiğimiz günlerde tanıttığı Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama hizmeti ile vatandaşlara soy bilgisi sorgulama imkanı tanıyan e-Devlet, şimdi de miras sorgulama hizmetini kullanıcılarla buluşturdu.

e-Devlet sunduğu servisleri her geçen gün genişleterek vatandaşlara daha kapsamlı bir hizmet sağlamaya çalışıyor. Oldukça dikkat çeken Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama hizmeti ile büyük bir yoğunluk yaşayan çevrim içi platform, şimdi hayli ilgi çekici yeni hizmetini tanıttı. Veraset İlamı Sorgulama hizmetini duyuran e-Devlet, söz konusu hizmeti vatandaşların kullanımına sundu.

Yapılan resmi açıklama ise şu şekilde: “Yargı birimlerinden alınan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talepleri UYAP üzerinden elektronik ortamda 06.03.2015 tarihinden itibaren verilmeye başlanmıştır. 16.12.2016 tarihinden itibaren yargılamayı gerektiren durumlar hariç olmak üzere ölüm tarihi 1990 yılı sonrası olan kişiler için “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talebinin UYAP sisteminden yapılması zorunlu hale getirilmiştir. Bu kapsamda yukarıdaki koşula uyan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” ve “Mirasçılık Belgesinin İptali” kararları bu hizmet üzerinden görüntülenebilecektir.
e-devlet miras sorgulama

Miras sorgulama nasıl yapılır?

Elbette söz konusu hizmet sürpriz bir miras durumu için geliştirilmiş değil. Mirasçılık Belgesi verilmesi gerekli durumlarda sistem üzerinden sorgu ve belge talebi için kullanılabiliyor. Böylelikle evrak işlemleri de hızlanmış oluyor. Miras reddinde de kişiler çevrim içi servis üzerinden durumu takip edebilecek.

Sorgulamayı yapmak içinse öncelikle turkiye.gov.tr‘den T.C. kimlik numaranız ve PTT şubelerinden temin edebileceğiniz şifrenizle e-Devlet sistemine giriş yapmanız gerekiyor. Giriş yaptıktan sonra Adalet Bakanlığı ana başlığı altında Veraset İlami Sorgulama seçeneğini seçebilirsiniz. Bu noktada elbette sorgulamayı kendi T.C. kimlik numaranızla değil, mirası bırakan kişinin TC kimlik numarasıyla gerçekleştirmeniz gerekiyor.

Söz konusu hizmet sonrası, Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama hizmeti gibi sistemde bir yavaşlamaya sebep olacak kadar yoğunluk olup olmayacağından şüpheliyiz. Ancak bugünlerde çevrim içi işlemlerde olası bir yavaşlamayı şimdiden göze alın deriz.