reklamı kapat

POPÜLER

SpotMini

Artık kaçış yok! Boston Dynamics’ten kapı açan robot köpek [Video]

Boston Dynamics’in dört ayaklı sevimli robotu SpotMini artık kapıları da açabiliyor. Yani anlayacağınız artık ne kaçabilir ne de saklanabilirsiniz…

Robot teknolojileri konusunda yaptığı gelişmelerle hem kendine hayran bırakan hem de interneti robot ayaklanması konusunda paniğe sürükleyen Boston Dynamics yine yapacağını yapmış. Hatırlarsanız birkaç ay önce firma Atlas’a yeni özellikler eklemişti. Robot ters takla atıp dengesini sağlayabiliyordu. O ara SpotMini ise daha modern bir görünüme kavuşmuştu. Robotumuzun hareket kabiliyeti de artmıştı. Şimdi ise işler bambaşka bir boyuta geçmiş durumda. Çünkü dört ayaklı olan SpotMini’ye yeni bir uzuv eklenmiş ve bu uzuv robotun çalışma mantığını önemli ölçüde değiştiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpotMini kapıları açıyor

Black Mirror 4. sezon bölümlerini izlediyseniz MetalHead isimli bölümü hatırlayacaksınızdır. Spoiler vermeden bilmeyenler için bölümü açıklayalim. MetalHead’de ana karakterimiz köpek formunda bir robottan kaçıyor. Ancak söz konusu robot köpek ne kapı ne pencere dinliyor. İşte SpotMini’nin yeni yeteneğini gördüğümüzde gözümüzde aniden bu bölüm canlandı. Ancak “sevimli” robotumuz allahtan henüz o kadar gelişmiş değil. Gövdesinin üst bölümünde yer alan işlevsel kol sayesinde kapıya uzanıp, kapı kolunu tutabiliyor ve başarılı bir şekilde kapıyı açabiliyor. Hatta sonrasında arkadaşının geçmesi için tutacak kadar da nazik. Tasarım itibarıyla neredeyse Spore oyununda yaratıldığına inanacağımız bu yeni uzuv şimdilik belli başlı kapı kollarında çalışıyor gibi görünüyor. Yani yuvarlak, dönme mekanizmasına sahip bir kapı kolunda yapılmış bir deneme en azından şimdilik paylaşılmadı.

Paylaşılan videoda kapalı kapıyı fark eden ilk robot, kapıyı inceleyip kolu görüyor. Daha sonra ikinci robotu çağırarak kapıyı açmasını istiyor. Hem kendine hayran bırakan hem de hafif korkutan videoyu haberin üstündeki videodan izleyebilirsiniz.