reklamı kapat

POPÜLER

Boston Dynamics’in robotu olimpiyatlara hazır [Video]

Geçtiğimiz haziran ayında Google çatısından Softbank’a geçiş yapan Boston Dynamics’in devrimsel robotundan yeni bir video paylaşıldı. Atlas, artık olimpiyatlara hazır.

Birkaç gün önce SpotMini isimli robotunun yeni versiyonuyla karşımıza çıkan Boston Dynamics, Atlas’la ilgili yeni bir video paylaşmayı da ihmal etmedi. Hatırlarsanız karlı yüzeyde dahi dengesini koruyarak düşmeden ilerlemeyi başarabilen robot, yük taşımacılığı da yapabiliyordu. Elindeki koli yere düşürülen Atlas, dışarıdan güç uygulandığı halde düşmüyor, yeniden denge konumuna gelerek işe kaldığı yerden devam ediyordu. Hatta taşıdığı koli düştüğü noktadan ileri doğru hareket ettirilse dahi rahat bir şekilde koliyi bulabiliyordu.

Atlas, olimpiyatlara hazır

Kapıları açabilen, yere düşünce herhangi bir dış güce ihtiyaç duymadan rahatlıkla ayağa kalkabilen devrimsel robot şimdilerde ise denge işini iyiden iyiye geliştirmiş gibi görünüyor. Çeşitli yüksekliklerdeki engellerin üstüne dengeli ve başarılı bir şekilde zıplayabilen Atlas, sensörleriyle engelin yüksekliğini kolay bir şekilde ölçebiliyor. Hatta bununla da kalmıyor ve bir ters takla numarası gerçekleştirerek kendine hayran bırakıyor.

Tabii tüm bu etkileyici hareketlere karşın Atlas da kusursuz değil. Videonun sonunda bir sahne ile robotun ters takla sonrası dengesini sağlayamayıp nasıl düştüğü de eklenmiş. Robotun insansı yanına da vurgu yapılmadan geçilmiyor anlayacağınız. Yeteneklerine yetenek katan Atlas’ın gelecekte nasıl bir dönüşüm geçireceği ise hala merak konusu. Yetenekleriyle kendine hayran bırakan robotun videosunu haberin devamından izleyebilirsiniz.

VİDEO