reklamı kapat

POPÜLER

boston dynamics

Boston Dynamics’in robot köpeği artık çok daha yetenekli [Video]

2013’te Google tarafından satın alınan Boston Dynamics, BigDog projesine dair yeni bir video yayınladı. Geliştirdiği robot teknolojileriyle bilinen Boston Dynamics’in yeni robotu önceki modellere göre daha küçük ve daha yetenekli.

Bir köpeği andıran gövdesiyle, darbe alsa dahi dengesini koruyabilen Spot, yaklaşık olarak 72,5 kg ağırlığında. Boston Dynamics’in yayınladığı videoda görüldüğü gibi Spot, düz zeminde, toprak zeminde, taşlı zeminde eğim fark etmeksizin rahat bir şekilde yürüyebiliyor. Aynı zamanda koşabilen Spot, merdivenlerden de çıkabiliyor.

Spot’un gövdesi her ne kadar mekanik olsa da hareketleri canlı bir hayvandan farksız. Öyle ki robotun darbeden sonra dengede durabildiğini göstermek amacıyla Boston Dynamics çalışanının Spot’a tekme atması internette farklı yorumlara sebep olmuş durumda.

VİDEO

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Boston Dynamics’in robot köpeği artık çok daha yetenekli [Video]” için bir cevap

  1. Rüzgar dedi ki:

    Dışarda yediği tekmeyi normal köpek yese bu kadar kusursuz denge sağlayamazdı bence. Çok ilerletmiş çok başarılı bir iş çıkarmışlar bence. Bir sürü kullanım alanı olacaktır. İnsan formlu robotlar gelişene kadar bence bu tür robot hayvanlar yayılacak ve gerçekten işe yarayacaklar.