reklamı kapat

POPÜLER

Boston Dynamics SpotMini

Robot köpek SpotMini artık merdiven inip çıkabiliyor [Video]

Boston Dynamics‘in geliştirdiği robotlar her geçen gün daha doğal ve “insansı” hareket ediyor. Şirketin paylaştığı yeni video, Atlas‘ın dış mekanda yaptığı küçük koşuyu gözler önüne seriyor.

Geçtiğimiz şubat ayında robot köpek SpotMini‘nin ne kadar geliştiğini gösteren bir video paylaşan Boston Dynamics, şimdi de bir süredir göremediğimiz ters takla atabilen Atlas’ın son halini gösteriyor. Hatırlarsanız SpotMini artık kapalı kapıları açabiliyor ve diğer bir SpotMini için kapıyı açık tutabiliyordu. Atlas’ı ise son bıraktığımızda olimpiyatlara katılacak kıvama gelmiş, ters takla atabiliyor ve dengesini sağlayabiliyordu. Yeni videoda Atlas’ın biraz gezinmek için koşuya çıktığını görüyoruz. Atlasın yeteneklerine ilişkin yeni çok detay paylaşılmamış ancak robotun dış mekanda ne kadar doğal bir şekilde koşabildiği görünüyor. Önüne bir engel çıktığında ufak bir duraksama yaşayan Atlas, üzerinden zıplayarak engelleri de aşabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpotMini merdiven çıkabiliyor

Bir diğer video ise SpotMini’ye ait. Ofiste kendi kendine dolaşan SpotMini artık merdivenlerden de rahatlıkla inip çıkabiliyor. Otonom hareket eden SpotMini, engelleri kameralar aracılığıyla aşabiliyor. Black Mirror’ın Metalhead bölümündeki robotlara giderek daha çok benzeyen SpotMini şu noktada Atlas’tan daha ürpertici diyebiliriz. Boston Dynamics’in robot teknolojileri üzerindeki çalışmaları ise gün geçtikçe daha doğal hareket eden ve yetenekli robotların önünü açıyor.

Video