reklamı kapat

POPÜLER

ANYmal ETH Zurich

Canlı müzik ile dans edebilen robot: ANYmal [Video]

Başta Boston Dynamics firması olmak üzere birçok kurum robotlar üzerinde çalışıyor. Geliştirdikleri robotları ilginç videolarla tanıtan firmalar / üniversiteler, genelde insanları korkutuyor. ETH Zurich ise  robot ANYmal ile çok farklı bir gösterim yapıyor.

ETH Zurich tarafından geliştirilen ANYmal, görünüşe itibariyle Boston Dynamics’in SpotMini robotu andırıyor. Dört ayaklı robot, benzerlerinden farklı bir yeteneğe sahip. Yukarıdaki videoda izleyebileceğiniz üzere ANYmal olabildiğince güzel şekilde dans edebiliyor. Bunu önceden programlanmış şekilde değil canlı olarak yapan robot, ritimlere uyum sağlayabiliyor. Şarkıların BPM değerlerini analiz ederek hareketlerini ona göre şekillendiren robot, söylendiği kadarıyla kendi hareketlerini de analiz ediyor. Buna göre kendisini düzeltebilen robot, elbette gelişmiş bir sistem üzerine kuruluyor. Bunun endüstriyel alan ve arama kurtarma faaliyetleri için çok önemli olduğu belirtiliyor. Biliyorsunuz robotların ortama uyum sağlaması en zorlu görevler arasında yer alıyor. Bu konuda insandan oldukça uzakta bulunuyorlar ancak görüyorsunuz bu da değişiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ANYmal çoğu kişiden iyi dans ediyor(!)

Evet bu biraz iddialı olmuş olabilir ancak robot gerçekten kendisine hayran bırakıyor. Özellikle bazı parçalara şaşırılacak derecede iyi uyum sağlayan teknoloji harikası, henüz geliştirme aşamasında bulunuyor. Buna rağmen dengesini kurma konusunda sorunu bulunmayan robot, yapabildiklerini en eğlenceli şekilde karşımıza çıkıyor. Felaket senaryolarının yerine dans eden robotlar kulağa ve göze çok daha hoş geliyor.