reklamı kapat

POPÜLER

Snakeskin robot

Binlerce yıl eski teknikle çalışan yılan robot [Video]

Şimdiye kadar canlılardan ilham alınarak hazırlanan onlarca farklı robotu karşınıza çıkarttık. Hepsi farklı formlarda ve sistemlerde çalışan bu robotlar arasına Harvard Üniversitesi tarafından Snakeskin de dahil edildi.

Harvard Üniversitesi‘nin geliştirdiği bu robot, asırlık Kirigami tekniği üzerine kuruluyor. Japonca “kiru” (kesmek) ve “gami” (kağıt) sözcüklerinin birleşiminden meydana gelen Kirigami, Origami ile katlanmış kağıdın kesilerek şekillendirilmesi olarak tanımlanıyor. İşte bu tekniği kullanarak yumuşak Snakeskin‘i hazırlayan üniversite, gerçekten ilginç bir çalışmaya imza atmış görünüyor. Yılandan ilham alan robot, aynı onun gibi hareket edebiliyor. Bu hareketin arkasında ise derinin içerisinde yer alan ufak hava pompası yer alıyor. Bu pompa içerisine giren ve çıkan hava ile derisinin şeklini değiştiren (3D hale geliyor) yılan robot, böylece yavaş da olsa yol alabiliyor. Farklı katlama / kesme şekilleriyle çalışan altyapı, geleceğe yönelik dikkat çekici bir çalışma olarak nitelendiriliyor.

Snakeskin robot
Snakeskin robot
Snakeskin robot
Snakeskin robot
Snakeskin robot

Yılan robot Snakeskin

Peki bu robot ne işe yarayacak? Harvard Üniversitesi araştırmacılarına göre geliştirilen altyapı zorlu arazilerde keşfi kolaylaştıracak robotlar için büyük bir adım oluşturuyor. Altyapı küçültülebilirse sağlık sektöründe de faydalı olabileceği belirtilen altyapı, asırlık bir tekniği 21. yüzyıla taşıyor. Robotun hareketini yukarıdaki videoda görebilirsiniz.

Ortam nemiyle hareket edebilen ilginç robot: