reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Rolls-Royce

Rolls-Royce’dan uçak motoru tamir edebilen robot böcek ve yılan [Video]

Dünyanın en lüks otomobillerini üreten Rolls-Royce, biliyorsunuz havacılık alanın en büyük isimleri arasında da yer alıyor. Özellikle jet uçak motoru konusunda uzman olan firma, tamir amacıyla robot böcek ve yılan geliştiriyor.

Advertisement

Jet motorlarına bakım yapmak oldukça zor bir işlem. Çok karmaşık yapıları bulunan motorlar, birçok ulaşmanın zor olduğu bölüme sahip. İşte bunun farkında olan dev isim Rolls-Royce, çözümü robotlarda bulmuş görünüyor. Mikro robot teknolojisindeki gelişmeleri gören firma, robot böcek ve yılan sistemiyle zor noktalardaki tamir işlemini çok daha kolay hale getirmeyi amaçlıyor. Bunun için konsept çalışmalar yürüten firma, burada hem inceleme hem de tamire odaklanıyor. Robot böcekler inceleme yaparken, daha sonra gönderilen robot yılanlar ise gerekli görülen tamiri gerçekleştirebiliyor. Böylelikle süreci hiç olmadığı kadar hızlı ve efektif hale getirmeyi amaçlayan Rolls-Royce, tamir işleminin uzaktan yapılabilmesi için de özel sistemler geliştiriyor. Bu sayede belirli tamir işlemleri için uzman ekibin dünyayı gezmesine gerek kalmıyor. Gerçek kullanıma girmesinin önünde uzun süre yer alan robot altyapısı, yine de büyük gelecek vadediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Rolls-Royce
Rolls-Royce
Rolls-Royce
Rolls-Royce
Rolls-Royce

Tüm bunlar Rolls-Royce IntelligentEngine altyapısının bir parçası 

IntelligentEngine, şirket tarafından kurulmuş bir girişim. Bu girişimin amacı bağlı ya da diğer bir deyişle akıllı jet motorları üretmek olarak açıklanıyor. Bu doğrultuda hazırlanan jet motorlarının da gerçekten akıllı olması hedefleniyor. Tüm verileri kayıt altına alınan bu yeni motorlar, söylendiği kadarıyla diğer motorlarla iletişim kurabiliyor. Buna ek olarak şirketin kendi merkezleri, uydular ve hava durumu verilerine bağlanan motorlar, bu sayede şartlara göre özelleştirilebiliyor. Çevredeki diğer modellerden aldığı verileri kendisini güncellemek için kullanacağı belirtilen bu jet motorları, seferler hakkında önerilerde de bulunabiliyor. Bu öneriler sayesinde operasyonel riskler azaltılabiliyor, yakıt sarfiyatı düşürülebiliyor. Kendisini analiz edebilen geleceği motorları, bakıma ihtiyacı olup olmadığını da anlayabiliyor. Bu noktada en ilginç detay ise kendi kendini tamir edebilme özelliği. Rolls-Royce bunun gelişen teknolojiler sayesinde ilerleyen süreçte mümkün olacağını belirtiyor. Bu da bakımdan tamire kadar her şeyin otomatik hale getirilmesi anlamına geliyor.

Video