reklamı kapat

POPÜLER

Rolls-Royce IntelligentEngine

Kendi kendini tamir edebilen akıllı jet motoru [Video]

Rolls-Royce denildiği zaman birçok kişinin aklına dünyanın en lüks otomobil modelleri geliyor. Ancak firma özellikle havacılık alanında çok büyük isimler arasında yer alıyor. Bu doğrultuda şirket “IntelligentEngine” ile havacılığın geleceğini değiştirecek yeni bir sistem üzerinde çalışma gösteriyor.

IntelligentEngine, Rolls-Royce tarafından kurulmuş bir girişim. Bu girişimin amacı bağlı ya da diğer bir deyişle akıllı jet motorları üretmek olarak açıklanıyor. Bu doğrultuda hazırlanan yeni jet motorlarının gerçekten akıllı olması hedefleniyor. Tüm verileri kayıt altına alınan bu yeni motorlar, söylendiği kadarıyla diğer motorlarla iletişim kurabiliyor. Buna ek olarak şirketin kendi merkezleri, uydular ve hava durumu verilerine bağlanan motorlar, bu sayede şartlara göre özelleştirilebiliyor. Çevredeki diğer modellerden aldığı verileri kendisini güncellemek için kullanacağı belirtilen bu jet motorları, seferler hakkında önerilerde de bulunabiliyor. Bu öneriler sayesinde operasyonel riskler azaltılabiliyor, yakıt sarfiyatı düşürülebiliyor. Kendisini analiz edebilen geleceği motorları, bakıma ihtiyacı olup olmadığını da anlayabiliyor. Bu noktada en ilginç detay ise kendi kendini tamir edebilme özelliği. Rolls-Royce bunun gelişen teknolojiler sayesinde ilerleyen süreçte mümkün olacağını belirtiyor. Bu da bakımdan tamire kadar her şeyin otomatik hale getirilmesi anlamına geliyor.

Rolls-Royce IntelligentEngine
Rolls-Royce IntelligentEngine
Rolls-Royce IntelligentEngine

Rolls-Royce, öğrenebilen bir jet motoru istiyor

Makine öğrenme ve yapay zeka sistemiyle “öğrenebilen” bir motordan bahseden şirket, kağıt üzerinde harika bir gelecek hayal ediyor. Bunun gerçeğe dönüşmesi kısa vadede zoru görünürken, havacılığın yeni çağı oldukça heyecan verici görünüyor.