reklamı kapat

POPÜLER

Robot

Ortam nemiyle hareket edebilen ilginç robot [Video]

Bilim insanları yaptıkları çalışmalar ile bizleri şaşırtmaya devam ediyor. Bunlardan birisine imzasını atan Güney Kore merkezli Seul Ulusal Üniversitesi, karşımıza ortam nemiyle hareket edebilen robot ile çıkıyor.

Seul Ulusal Üniversitesi araştırmacıları tarafından hazırlanan bu robot “hygrobot” adına sahip. Birçok farklı şekli bulunan hygrobot, doğadan ilham alarak ortam nemine bağlı olarak hareket edebiliyor. Çift katmanlı nano fiber malzemeden üretilen robot, işte bu iki katman sayesinde hareketli hale geliyor. Hygrobot söylendiği kadarıyla ıslak bir yüzeye yerleştirildiğinde nemi emen tabakası şişiriyor ve kendisini yukarıya çekiyor. Kuruduğu zaman aşağıya inen katman sayesinde fiziksel bir hareket sağlanabiliyor. Bu sayede pile ya da başka bir güç kaynağına ihtiyaç olmadan gidebilen mini robot, bir yılan ya da solucan gibi ilerleyebiliyor. Peki bu ilginç robotun arkasında tam olarak ne var? Araştırmacıların söylediği kadarıyla robot insan derisine ilaç enjekte etme konusunda büyük potansiyel ortaya koyuyor. Mini robotun ilerleyen yıllarda insan derisindeki nemden güç alarak hareket edebileceği ve ilaç uygulayabileceği söyleniyor.

Robot teknolojisinde gelinen nokta hayranlık uyandırıyor

Bünyesinde herhangi bir pil olmadığı ve kullanılan malzemeler zehirli olmadığı için sağlık alanı için çok güzel görünen hygrobot, elbette henüz geliştirme aşamasında bulunuyor. Son kullanıcıya çıkması zor görünen Hygrobots’un tanıtım videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

Video