reklamı kapat

POPÜLER

Robot köpek Doggo

Öğrencilerden maliyeti ile şaşırtan taklacı robot: Doggo [Video]

Robotik sistemler üzerinde çalışmalar devam ediyor. Bu sefer karşımıza çıkan robot modeli Doggo, Stanford Üniversitesi öğrencilerinden geliyor.

Stanford Üniversitesi öğrencilerinin elinden çıkan Doggo, akla direkt olarak MIT Mini Cheetah‘ı getiriyor. Dört bacaklı tasarlanan robot köpek Doggo, aynı Cheetah gibi ufak boyutlara sahip ve ters takla atabiliyor. Takla detayı Doggo için büyük önem arz ediyor çünkü robotun arkasında milyon dolarlık bir bütçe bulunmuyor. Toplanan parçalar ile 3 bin doların hemen altında bir fiyatla hazırlanan bu robotun, açık kaynak kodlu (Yazılım ve parçalar açıkça paylaşılıyor) bir yapısı bulunuyor. Öğrenciler, “bu tarz robotların birçok yerde geliştiriliyor ancak bunların hiçbirini laboratuarınıza getirip kendi projesinizde kullanamazsınız” açıklamasını yapıyor. Çünkü diğer robotların hem çok özel geliştirme süreçleri hem de çok yüksek maliyetleri bulunuyor. İşte bunu değiştiren Doggo, konuya ilgi duyanların kendi başlarına üretebileceği bir seçenek olarak karşımızda bulunuyor. “Ucuz” yapısına rağmen oldukça iyi hareket kabiliyetli bulunan ve zıplama yeteneğiyle dikkatleri üzerine çeken robot, tahmin edebileceğiniz üzere bünyesinde birçok sensör barındırıyor. Saniyede 8 bin hesaplama yapan ve buna göre motorların torkunu ayarlayarak hassas şekilde hareket edebilen robotun, geleceği oldukça paralık görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Robot köpek Doggo, iki yıllık bir çalışmanın ürünü

Bu çalışmanın sonucunda ortaya çıkan sonuç gerçekten güzel duruyor. Bir öğrenci projesi olduğu ve maliyeti düşük tutulabildiği için değeri çok yüksek olan robotun, “genel olarak” robotik sistemleri sadeleştirme konusunda önemi oldukça büyük görünüyor. Robotik sistemler üzerine yapılan her çalışma takdiri sonuna kadar hakediyor.