reklamı kapat

POPÜLER

MIT Mini Cheetah

Ters takla dahi atabilen gelişmiş robot MIT Mini Cheetah [Video]

Bu sefer Boston Dynamics değil MIT tarafından geliştirilen Cheetah robot karşımızda bulunuyor. Ters takla dahi atabilen MIT Mini Cheetah, gerçekten harika görünüyor.

MIT Biomimetic Robotics Laboratory tarafından hazırlanan robot modeli Mini Cheetah, Boston Dynamics imzalı modellere oldukça benziyor. Mini takısını gerçekten ufak bir gövdesi olduğu için alan robot, toplam 9 kg ağırlığa sahip. Temel olarak dört bacağıyla hareket eden bu teknoloji harikası, yukarıdaki videoda görebileceğiniz üzere ters takla dahi atabiliyor. Bu açıdan oldukça atik tasarlanan Cheetahbağımsız olarak hareket edebilecek durumda bulunuyor. Yani gücünü harici bir güç kaynağından almayan robot, hareket halinde çok aşırı bir ses çıkarmıyor. Yan gidebilme yeteneği de bulunan Cheetah, saatte yaklaşık 8 km hızla koşabiliyor. Zorlu bölgelere özel olarak zıplama yeteneği de bulunan gelişmiş robot, fiziksel olarak çevreden gelen darbeleri algılayarak denge kurmak için karşı koyabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

MIT Mini Cheetah robot gerçekten güzel çalışıyor

Yüksek bir kuvvet ile yere düştüğü zaman tek başına ayağa kalkabilen Cheetah, aynı zamanda yüksekten atıldığı zaman da yumuşak bir iniş gerçekleştirebiliyor. Robot köpek olarak nitelendirebileceğimiz MIT’nin gelişmiş Mini Cheetah modeli, gövdesini oldukça esnek şekilde hareket ettirebiliyor olmasıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Robotun arama kurtarma gibi birçok kullanım alanı bulunuyor ancak halen geliştirme aşamasında yer alıyor.