reklamı kapat

POPÜLER

MIT Mini Cheetah robot

Haftanın en eğlenceli robot videosu: MIT Mini Cheetah ve arkadaşları [Video]

MIT tarafından geliştirilen Cheetah robot uzun süre önce görücüye çıkmıştı. Ters takla dahi atabilen MIT Mini Cheetah robotların sayısı arttı ve bundan eğlenceli bir video çıktı.

MIT Biomimetic Robotics Laboratory tarafından hazırlanan robot modeli Mini Cheetah, hatırlarsınız ilk çıktığında oldukça ses getirmişti. Mini takısını gerçekten ufak bir gövdesi olduğu için alan robot, toplam 9 kg ağırlığa sahip. Temel olarak dört bacağıyla hareket eden bu teknoloji harikası, özellikle ters takla atabiliyor olmasıyla ciddi şekilde öne çıkmıştı. İşte bu robot üzerinde çalışmaya devam eden MIT, bu sefer bir “Mini Cheetah sürüsü” ile karşımıza çıktı. Toplam dokuz farklı Mini Cheetah hazırlayan araştırmacılar, robotların yapabildiklerini göstermek adına yukarıda izleyebileceğiniz eğlenceli videoyu yayımladı. Adeta zıplayan zıplaya oyun oynayan dokuz farklı yavru köpeği bir araya getiren yüz güldüren video, robotun hareket kabiliyetini bir kez daha gözler önüne seriyor. Bağımsız hareket kabiliyeti sürekli olarak artan ancak istenirse kontrolcüyle de yönetilebilen Cheetah, daha önce söylendiği kadarıyla saatte yaklaşık 8 km hızla koşabiliyor. Zorlu bölgelere özel olarak zıplama yeteneği de bulunan gelişmiş robot, fiziksel olarak çevreden gelen darbeleri algılayarak denge kurmak için karşı koyabiliyor. Düştüğünde tek başına ayağa kalkabilen Cheetah, aynı zamanda yüksekten atıldığı zaman da yumuşak bir iniş gerçekleştirebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

MIT Mini Cheetah robot gerçekten önemli görünüyor

Halen üzerinde çalışmaların devam ettiği robotun, arama kurtarma gibi birçok kullanım alanı bulunuyor. Toplu / grup halinde çalışma yeteneğiyle gelecekte birçok konuda hayat kurtaracak izlenimi oluşturan Cheetah, heyecan veren çalışmalar arasında.